Otwarto wystawę „Bochnia pomaga czortkowianom” – ZDJĘCIA

-

We wtorek w Domu Bochniaków otwarto wystawę poświęconą akcji pomocy Polonii zamieszkującej Czortków – miasto w zachodniej części Ukrainy (okręg tarnopolski).

Inicjatorami tego pomysłu byli członkowie Stowarzyszenia „Wspólnota Bocheńska”, którzy od 2016 roku kilka razy w roku zawożą tam pomoc humanitarną. Beneficjentami darów są siostry Dominikanki prowadzące przy swoim domu zakonnym świetlicę i stołówkę dla wszystkich chętnych dzieci (bez względu na wyznanie), a także weekendową szkołę, w której nauczany jest m.in. język polski.

W pierwszej części wtorkowego spotkania Ireneusz Sobas przypomniał historię tego kresowego, wielokulturowego miasta. Po nim głos zabrały siostry Marcelina, Eugenia i Tarzycja, które specjalnie na tę okoliczność przybyły z Czortkowa do Bochni. Podczas swojego niezwykle interesującego wystąpienia opowiedziały o swojej pracy wśród mieszkańców Czortkowa i okolicznych wsi.

Ukazanie codziennego życia oraz zmagań z biurokratycznymi i mentalnymi przeciwnościami pozwoliło licznie przybyłemu gronu słuchaczy zrozumieć specyfikę pracy wśród tamtejszej ludności, ale także przekonać się jak ważna jest regularna pomoc mieszkańców Bochni dostarczana dzięki determinacji i bezinteresownemu zaangażowaniu członków stowarzyszenia.

Z historią Czortkowa, jego znanych polskich przedstawicieli oraz wszystkich działań pomocowych w formie wystawy fotografii mogli po prelekcji zapoznać się przybyli słuchacze, a na zakończenie w kameralnych warunkach przy herbacie mogli zadać wiele nurtujących pytań i wysłuchać opowieści o życiu codziennym w tej części Ukrainy.

Wystawę i spotkanie udało się zorganizować dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

maj, 2023