R e k l a m a

Bochnia. Archeolodzy trafili na Rynku na wybity w średniowieczu Szyb Wielki!

-

Potwierdziły się informacje, które dotarły do nas już w środę. Tego dnia, około godz. 15.00, podczas prac ziemnych, w skarpie przy północnej pierzei rynku natrafiono na drewniane elementy średniowiecznego szybu kopalni soli. To pierwsze takie odkrycie w historii Bochni.

Jest to najpewniej Szyb Wielki. Pierwsza wzmianka źródłowa o nim pochodzi z 1581 r., ale wybity został znaczniej wcześniej. W końcu XVI w. uznawano go już za zaciśnięty, lecz wciąż pod nim zbierała się woda, jeszcze w 1659 r. sprawiająca znaczny kłopot kierownictwu kopalni.

Fotografia ze zbiorów Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni

Jak wynika z naszych informacji, archeolodzy w obrębie rynku odnaleźli też m.in. fragmenty drewnianej drogi oraz pozostałości kilku budynków.

Jest niemal pewne, że w obliczu tych faktów, prace budowlane w tym rejonie będą całkowicie wstrzymane, bo skala wartości tych odkryć jest niebagatelna i wymagają one dalszych prac badawczych.

Takich szybów jak „Szyb Wielki” było w Bochni kilkanaście, w obrębie rynku funkcjonowały jeszcze „Targ” oraz „Wojewodzia Góra”. Kilkanaście lat temu ich przybliżoną lokalizację symbolicznie oznaczono w przestrzeni miejskiej ustawiając charakterystyczne górnicze wagoniki.

Przy tej okazji przypominamy nasz materiał sprzed kilku lat. Swoją drogą ciekawe, że automat YouTube jako miniaturę tego wideo wybrał akurat stop-klatkę, na której widoczny jest wagonik oznaczający… Szyb Wielki!

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc