R e k l a m a

Bocheńscy policjanci będą kontrolować respektowanie nowych pandemicznych obostrzeń

-

Od dziś do 17 grudnia obowiązuje wprowadzony przez polski rząd w formie rozporządzenia „alertowy pakiet obostrzeń”. Nałożone restrykcje docelowo mają ograniczyć rozprzestrzenianie się kolejnej już fali koronawirusa oraz jego nowego wariantu. Przestrzeganie obostrzeń będą kontrolować bocheńscy mundurowi.

Zgodnie z wydanym Rozporządzeniem Rady Ministrów z  29 listopada 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, mającym określać pandemiczne obostrzenia obowiązujące w Polsce od dzisiaj, zmianie uległy przepisy związane głównie z działalnością obiektów użyteczności publicznej i gromadzeniem się osób.  

Nastąpiła zmiana limitów osób przebywających w różnego rodzaju obiektach i uczestniczących w wydarzeniach. Dotychczasowy limit 75 procent obłożenia zmienia się na 50 procent – zmiana dotyczy gastronomi, hoteli, kin, teatrów, opery, filharmonii, ośrodków kultury, muzeów, koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów oraz obiektów sportowych, takich jak baseny czy aquaparki.

Większe obostrzenia będą także podczas wydarzeń sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi. Obecnie limit wynosi 500 osób. Teraz będzie to 250 osób.

Zmieniają się limity osób w obiektach. Do tej pory w miejscach, takich jak siłownie, centra fitness, czy muzea, obowiązywał limit jednej osoby na 10 m2, od dziś będzie to jedna osoba na 15 m2. Te same przepisy dotyczą sklepów.

Zmianie podlega limit osób na zgromadzeniach i uroczystościach, takich jak wesela czy dyskoteki, na których do tej pory mogło być 150 osób – nowy limit to 100 osób. 

Do listy obostrzeń należy w dalszym ciągu dołączyć zakrywanie ust i nosa maseczką ochronną w obiektach zamkniętych oraz w trakcie korzystania z przejazdów komunikacją zbiorową. 

– Przestrzeganie wszystkich powyższych zasad będzie skrupulatnie sprawdzane przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Bochni oraz Państwową Inspekcję Sanitarną. Mundurowi będą sprawdzać galerie handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe oraz pozostałe obiekty, w których obowiązują limity osób, a także pojazdy komunikacji zbiorowej w naszym powiecie. Kontrolowane będą ilości osób mogących przebywać w tych obiektach, a także zachowanie dystansu społecznego i obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczkami ochronnymi – poinformowała KPP Bochnia w komunikacie.

– Apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń i przypominamy, że osoby niestosujące się do ograniczeń, policjanci mogą ukarać mandatem karnym, skierować sprawę do sądu lub przekazać sprawę do sanepidu, który nakłada kary administracyjne.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia