W czwartek w Muzeum: Stanisław Klimowski i jego twórczość

-

Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza 9 grudnia o godz. 17:30 na ostatnie w tym roku Czwartkowe Spotkanie Muzealne. Bożena Faglio przedstawi temat pt. „Stanisław Klimowski i jego twórczość 1891-1982”.

Stanisław Klimowski (ur. w 1891 r. w Krakowie, zmarł w 1982 r. w Katowicach) – działał w Nowym Wiśniczu w latach 1920-1961. Adept ASP w Krakowie rozwijał swój talent m. in. pod okiem Axentowicza, Malczewskiego, Weissa, Wyczółkowskiego i Laszczki. Dorobek artystyczny malarza jest imponujący obejmuje ponad tysiąc prac, choć sam artysta podobno nigdy statystyki nie prowadził. Większość obrazów wykonywał na zamówienie. Malował pejzaże, przedstawienia sakralne, kwiaty i martwe natury ale podstawową formą realizacji jego talentu był portret.

Punktem wyjścia dla wszelkich poczynań artystycznych Stanisława Klimowskiego był realizm i estetyka zaszczepiona przez akademickich nauczycieli, której synonimem doskonałości i poprawności było odzwierciedlenie realistycznej formy i drobiazgowe wykończenie szczegółów. W swych dziełach artysta przywiązywał także wielkie znaczenie do rysunku i problemu światła.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

wrzesień, 2022

X