Szpital w Bochni dostał nową stawkę za gaz. Drożej o ponad 300 proc. To prawie 2 mln zł więcej!

-

Szpital Powiatowy w Bochni ma w 2022 r. zapłacić za gaz aż o prawie 2 mln zł więcej niż w bieżącym roku. Wzrost stawki wynosi ponad 300 proc. Placówka szuka jeszcze sposobu jak obniżyć koszty ogrzewania obiektów. Niepokojące informacje spływają również z innych jednostek organizacyjnych Powiatu Bocheńskiego.

Gaz w Szpitalu Powiatowym w Bochni służy przede wszystkim do ogrzewania. Zamontowane kilka lat temu solary obniżają natomiast koszty podgrzewania wody. Dostawcą gazu jest monopolista na naszym rynku, czyli PGNiG.

Z ok. 600 tys. zł, bo tyle do tej pory płaciliśmy w skali roku, wycena na 2022 rok przyszła na ok. 2,5 mln zł. Musimy unieważnić to postępowanie i będziemy szukać innych rozwiązań – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Jarosław Gucwa, zastępca dyrektora Szpitala Powiatowego w Bochni.

Jeśli będziemy musieli tyle płacić za gaz to grozi nam to załamaniem płynności finansowej. Gdybyśmy płacili to w ramach własnych środków to pójdziemy w straty i będziemy na minusie, choć nie wiadomo jeszcze jaki będziemy mieli kontrakt z NFZ na przyszły rok – przyznał Jarosław Gucwa.

Z podobnym problemem mierzą się już inne jednostki organizacyjne Powiatu Bocheńskiego.

Z własnego ogrzewania gazowego korzysta tylko część jednostek powiatowych. Napływają do nas niepokojące informacje dotyczące wzrostu cen gazu. W Powiatowym Urzędzie Pracy w styczniu bieżącego roku za kWh płaciliśmy 16,91 groszy brutto, a w październiku ta cena wzrosła do 46,98 groszy brutto, mówimy tutaj o wzroście o 177 proc. W przypadku Domu Dziecka to wzrost o 217 proc. Dom Pomocy Społecznej, który wykorzystuje gaz tylko w kuchni, zanotował wzrost cen o 282 proc. – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Adam Korta, starosta bocheński.

Podobne podwyżki objęły większość naszych jednostek. Nie mamy jeszcze informacji na temat przyszłorocznych podwyżek. Monitorujemy sytuację na bieżąco. Sprawdzamy również możliwość podpięcia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Jednak nie we wszystkich jednostkach będzie to możliwe, myślę tutaj o Młodzieżowym Schronisku w Rozdzielu, gdzie tylko w tym roku cena gazu wzrosła o 148 proc. – dodał Adam Korta.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

maj, 2022

X