W Bibliotece promowano książkę „Janusz Kulig. Niedokończona historia” – ZDJĘCIA

-

W poniedziałek w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni odbyło się spotkanie promujące „Niedokończoną historię…”, czyli książkę poświęconą Januszowi Kuligowi. O kulisach powstania książki opowiedziała autorka Agnieszka Gola, a o bohaterze rodzice Helena i Jan Kulig oraz Michał Bębenek.

Autorka książki opowiada historię naszego rodzimego rajdowca, pochodzącego z Łapanowa, pokazuje też co działo się za kulisami największych rajdów.

Pisze o ogromnym talencie Janusza i wspaniałej osobowości. Z książki dowiemy się dlaczego Janusz miał ukruszony przedni ząb? Skąd wzięła się ksywka Rysopis? I jakie sposoby miał Kulig na swoich rywali. Jednak po mimo wielu ciekawych i wesołych historii to niełatwa opowieść bo niedokończona…

Podczas wczorajszego wieczoru, który był pełen emocji i wspomnień sala biblioteki wypełniła się po brzegi. Zgromadzonych gości przywitał Adam Korta, starosta bocheński, a także prowadząca spotkanie Dorota Rzepka, Dyrektor Biblioteki. O Januszu opowiadali rodzice i Michał Bębenek, ale nie zabrakło też rodziny, w tym siostry rajdowca Ewy. W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się m.in., że to właśnie mama była najwierniejszym kibicem i rejestratorem czasów, a także, że Janusz miał talent muzyczny, świetnie grał na trąbce, wszyscy też podkreślali, że miał niesamowite poczucie humoru i dystans do siebie. Spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć z prywatnej kolekcji rodziców Janusza.

Janusz Kulig był wyjątkową postacią, nie tylko dla mieszkańców Łapanowa ale i całego Powiatu Bocheńskiego, przez lata wpisał się w karty historii, będąc najwybitniejszym sportowcem powiatu. Był też pierwszą osobą odznaczoną wyróżnieniem Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego, dlatego uznaliśmy, że promocja tej książki i wspomnienie Janusza idealnie wpisze się w obchodu XX-lecia Powiatu -mówił Adam Korta, starosta bocheński.

Podczas spotkania wręczone zostały książki zwyciężczynią konkursu o Januszu Kuligu Pani Agnieszce Sikorze, oraz Małgorzacie Jeziorek, którym jeszcze raz gratulujemy. Na zakończenie spotkania Adam Korta, starosta podziękował autorce, rodzicom, gościom specjalnym braciom Michałowi i Grzegorzowi Bębenkom, a także wszystkim, który z postanowili tego wieczoru wspominać z nami Janusza Kuliga. Po spotkaniu autorka podkreślała, że było to jedno z najlepszych spotkań poświęconych Januszowi Kuligowi, pełne dobrej energii i ciepła.

W tym roku minęło 15 lat od tragicznej śmierci Janusza Kuliga, wybitnego kierowcy rajdowego pochodzącego z Bocheńszczyzny, uhonorowanego wyróżnieniem Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego. Wyjątkowej postaci, która na trwałe zapisała się w pamięci nie tylko wielbicieli rajdów samochodowych.

Janusz Kulig był trzykrotnym mistrzem Polski w rajdach samochodowych (1997, 2000, 2001), dwukrotnym wicemistrzem Polski (1998, 1999), dwukrotnym mistrzem Europy Centralnej (1998, 1999) i mistrzem Słowacji (2001). Odniósł kilkanaście zwycięstw w rundach mistrzostw Polski, startował także w mistrzostwach świata. Rajdy samochodowe były całym jego życiem. 13 lutego 2004 roku Janusz Kulig zginął na przejeździe kolejowym w Rzezawie. Zakończyła się pewna epoka w motorsporcie.

Agnieszka Gola, autorka takich książek jak „110 %. Poznaj prawdziwe oblicze sportu” i „Prawdziwy Tal(a)ent” (wywiad-rzeka z Talantem Dujszebajewem) postanowiła zebrać wszystkie dotąd nieopublikowane wspomnienia o Januszu Kuligu w książce pt. „Niedokończona historia. Janusz Kulig”, której premiera była 3 kwietnia 2019 r.
„Niedokończona historia” to rozmowy z ludźmi, którzy byli najbliżej Mistrza. Rodzina, przyjaciele, team sportowy, kierowcy i piloci rajdowi. Wśród nich Sobiesław Zasada, Leszek Kuzaj, Maciej Wisławski – sportowiec, Michał Kościuszko WRC rally team i jeden z największych rywali Janusza – Krzysztof Hołowczyc.

Wydarzenie odbyło się w ramach 20-lecia Powiatu Bocheńskiego. Organizatorami spotkania byli: Starosta Bocheński Adam Korta oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Drwinia. 300 tys. zł na walkę z komarami. Będą opryski z powietrza?

Plaga komarów w gminie Drwinia na północy powiatu bocheńskiego jest na tyle uciążliwa dla mieszkańców, że samorząd chce zabrać się za walkę...

Bochnia. IV Międzyszkolny Turniej Szaradziarski

14 czerwca 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 odbył się IV Międzyszkolny Turniej Szaradziarski o Puchar Burmistrza Miasta Bochnia. Do...

Rząd wesprze samorządy borykające się z plagą komarów po majowych podtopieniach

Gminy, które ucierpiały podczas majowych podtopień, otrzymają kolejne wsparcie ze strony rządu. Pomoc będzie dotyczyła tych jednostek samorządu z Małopolski, Podkarpacia...

Bochnia-Brzesko. Pieniądze dla jednostek OSP. Przekazano promesy

Już niebawem rozpoczną się prace modernizacyjne w kilku remizach OSP na terenie powiatów bocheńskiego i brzeskiego. W piątek Marta Malec-Lech z zarządu województwa...

Bochnia-Brzesko. Zmiany proboszczów w parafiach regionu

Biskup tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje 21 nowym księżom proboszczom w diecezji tarnowskiej. Zmiany dotyczą m.in. 4 parafii na terenie powiatu bocheńskiego.

CO? GDZIE? KIEDY?

czerwiec, 2019

15cze(cze 15)13:0016(cze 16)15:00XXII Międzynarodowy Turniej Judo w Kopalni Soli Bochnia

16cze12:0014:00Mirosław Orzechowski „Bochnia - portret miasta”

16cze16:0018:00Gra terenowa i akcja wymiany książek

Więcej wydarzeń
18,681FaniLubię
606ObserwującyObserwuj
X