🔸 Jak ochronić się przed potem na czas treningu?

Uprawianie sportu to coś, co kocha wielu z nas. Czas poświęcony na trening traktujemy najczęściej jako formę relaksu. Dlatego też w tym czasie chcemy czuć się dobrze i komfortowo. A co z poceniem? Czy jest jakiś sposób, aby ochronić się przed potem podczas wysiłku fizycznego? Sprawdź, kiedy warto sięgać po antyperspiranty i dezodoranty, a kiedy lepiej z nich zrezygnować…

Dlaczego nasz organizm się poci?

To, że nasze ciało się poci, jest zupełnie naturalną sprawą. Każdy z nas, w mniejszym lub większym stopniu, może zauważyć, że jego gruczoły potowe stale pracują. Na ilość wydzielanego potu ma wpływ wiele czynników. Czasami rzeczywiście jest go za dużo i wtedy zaczynamy czuć się niekomfortowo. Większym problemem jest jednak przykry zapach, który może nam towarzyszyć. Jest on związany z namnażaniem się bakterii, którym odpowiada wilgotne środowisko. 

Nasze ciało poci się, aby wyrównać temperaturę. Jest to niezbędne, jeżeli chcemy czuć się dobrze. Nietrudno jest zauważyć, że gdy organizm zmaga się z gorączką, to zmienia się również ciepłota naszego ciała. Momentalnie to odczuwamy i zaczynamy nadmiernie się pocić. Ale pot pojawia się również w innych sytuacjach – czasami podczas snu, gdy mocno się stresujemy, gdy na dworze jest bardzo ciepło lub gdy nosimy ubrania ze sztucznych materiałów. A jak to wygląda w przypadku aktywności fizycznej?

Pocenie podczas treningu

Gdy regularnie trenujesz, na pewno zauważasz, że Twoje ciało bardzo się poci, a przynajmniej znacznie bardziej niż na co dzień. Im cięższy trening, tym ubranie jest mocniej wilgotne. To bardzo dobra oznaka i nie należy się tym przejmować. Nie powinniśmy starać się wyeliminować czegoś, co jest dla nas naturalne. Zrozumiałe jest jednak, że dla niektórych osób może być to nieco krępujące. Istnieją więc pewne sposoby, aby przede wszystkim pozbyć się nieprzyjemnego zapachu potu lub sprawić, że będzie on mniej zauważalny. 

Na początku warto zwrócić uwagę na to, jakie ubrania nosimy podczas ćwiczeń. Niektóre z nich sprzyjają nadmiernemu poceniu, inne natomiast doskonale wchłaniają pot. Istotne znaczenie mają także kolory. Czasami mokra plama jest bardzo widoczna, ale gdy założymy czarną koszulkę czy czarne spodenki, to prawdopodobnie stanie się ona wręcz niezauważalna. 

Pamiętajmy, że pocimy się podczas samego treningu, ale po jego skończeniu powinniśmy od razu wskoczyć pod prysznic. W ten sposób odświeżymy swoje ciało i po nieprzyjemnym zapachu czy mokrych plamach nie będzie już śladu. Ale czy są kosmetyki, które pomogą nam w walce z tym uporczywym problemem?

Skuteczna ochrona przed potem

Jeżeli chodzi o skuteczną ochronę przed potem, to zaleca się stosowanie takich kosmetyków, jak dezodoranty czy antyperspiranty. Oba kosmetyki różnią się od siebie przede wszystkim działaniem. Dezodorant ma za zadanie przede wszystkim maskować przykry zapach. Ma właściwości antybakteryjne, które ograniczają rozwój bakterii w wilgotnym środowisku. Ten produkt jest idealny dla osób, które nie mają szczególnych problemów z poceniem, a jedynie nieprzyjemnym zapachem. Tymczasem antyperspirant działa znacznie silniej, ale lżej niż bloker. Delikatnie czopuje gruczoły potowe i na jakiś czas ogranicza nadmierne pocenie. 

Po dobrej jakości antyperspirant warto sięgnąć przed treningiem. Uzyskane rezultaty mogą nas pozytywnie zaskoczyć. Jeżeli dodatkowo założymy ciemne ubranie, to możemy mieć pewność, że podczas treningu będziemy czuć się pewnie i komfortowo. 

Najnowsze materiały Partnerów

X