R e k l a m a

Posłanka Rusecka o inflacji: Rząd Polski postanowił bronić obywateli w tej trudnej sytuacji

-

– Wysoka inflacja to cena wychodzenia z największego po II wojnie światowej kryzysu wywołanego pandemią – mówiła w poniedziałek na antenie Radia Kraków Urszula Rusecka, posłanka PiS reprezentująca nasz okręg wyborczy. Wyliczając podejmowane działania antyinflacyjne podkreślała, że „rząd Polski postanowił bronić obywateli w tej trudnej sytuacji”.

Prowadzący rozmowę dziennikarz zapytał, czy zapowiadana przez premiera obniżka VAT na paliwa „wystarczy by zdusić rekordową inflację, sięgającą 8,6%”?

– Inflacja rzeczywiście jest wysoka, ale przypomnę, że jest to problem globalny. Mierzą się z taką dużą inflacją wszystkie gospodarki: Niemiec, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych – odparła Urszula Rusecka. Niestety to cena wychodzenia z największego po II wojnie światowej kryzysu wywołanego pandemią. Wiemy, że mamy kryzys pandemiczny, ale mamy też mamy też kryzys energetyczny. To wszystko powoduje, że polska gospodarka mierzy się z bardzo wysoką inflacją.

– To przyspieszenie wzrostu cen wynika ze światowych trendów. Rosną ceny surowców na żywność, energii, zaburzenia łańcuchów dostaw, rosnące ceny transportu towarów… – powiedziała posłanka i dodała: – Przypomnę, że w zasadzie od roku 2020, kiedy wybuchła pandemia, rząd Polski, ratując gospodarkę i miejsca pracy, przekazał bardzo duże środki dla przedsiębiorców. To ponad 220 miliardów. Bo było pytanie: czy pozwalamy na to, żeby przedsiębiorstwa upadały, żeby ludzie nie mieli pracy, czy ratujemy gospodarkę przekazują środki dla przedsiębiorców? Środki zostały naprawdę w dużej ilości przekazane. Uratowaliśmy dzięki temu miejsca pracy i na tle innych europejskich gospodarek w tej chwili Polska ma jeden z najniższych współczynników, bo to jest 5,4% jeżeli chodzi o bezrobocie – wskazała Urszula Rusecka.

Pytana o to, czy „tarczę inflacyjną będzie trzeba poszerzać o kolejne elementy, czy jej głównym składnikiem będzie obniżka VAT na paliwa?”, parlamentarzystka przypomniała: – Najpierw została wprowadzona ta pierwsza tarcza antyinflacyjna, gdzie już rząd obniżył VAT na gaz ziemny, energię elektryczną, na ogrzewanie, przypomnę, że jest dodatek osłonowy. Nastąpiła też obniżka akcyzy na paliwo, energię elektryczną.

Urszula Rusecka od razu podkreśliła: Ale rząd Polski nie zatrzymuje się. Postanowił bronić obywateli w tej trudnej sytuacji. Kolejna tarcza antyinflacyjna 2.0, która ma obniżyć VAT na paliwo do 8%, mają być niższe ceny benzyny… Te ceny już spadły poniżej 6 zł, a mają być o około 70 groszy niższe na litrze. Być może to spowoduje zahamowanie tej wysokiej inflacji. Jest wiele narzędzi działań antyinflacyjnych. Sytuacja jest dynamiczna. Przed nami kolejna fala pandemii. Zobaczymy, jak to i sytuacja na rynku paliw energetycznych przełoży się na inflację – podsumowała.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc