Gmina Bochnia. Podwyżka opłat za odbiór śmieci. Ile zapłacą mieszkańcy?

-

Radni gminy Bochnia uchwalili we wtorek na sesji nadzwyczajnej nowe stawki za odbiór śmieci. Od 1 lutego wzrosną one z 25 do 30 zł od osoby miesięcznie, a jeśli mieszkańcy nie będą segregować odpadów – to zapłacą 60 zł od osoby. Jednocześnie zwiększono ulgę za kompostowanie, dzięki czemu dla tych, którzy zagospodarują odpady biodegradowalne, podwyżka ma być mniej dotkliwa.

Za śmieci więcej o 300 tys. zł

Podobnie jak w kilku poprzednich latach, gmina Bochnia rozpisując przetarg na operatora wywożącego śmieci, podzieliła gminę na dwa sektory. Każdy z nich obsługiwać będzie inne konsorcjum.

Sektor I – PÓŁNOC: Baczków, Proszówki, Cikowice, Damienice, Stanisławice, Cerekiew, Bessów, Bogucice, Majkowice, Gawłów, Ostrów Szlachecki, Zatoka, Słomka, Krzyżanowice.

Odpady odbierać będzie konsorcjum firm: FCC Polska sp z o.o. z Zabrza oraz „Miki” Recykling Sp. z o.o. z Krakowa.

Sektor II – POŁUDNIE: Brzeźnica, Gorzków, Łapczyca, Moszczenica, Chełm, Siedlec, Gierczyce, Nieszkowice Małe, Stradomka, Buczyna, Grabina, Dąbrowica Nieprześnia, Pogwizdów, Nieszkowice Wielkie, Zawada, Wola Nieszkowska

Odpady odbierać będzie konsorcjum firm: Ekombud Skowronek Gazda spółka jawna, Ekombud s. z o.o. oraz „Miki” Recykling Sp. z o.o. z Krakowa.

W wyniku rozstrzygniętych przetargów Gmina Bochnia za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od mieszkańców gminy zapłaci w sumie 5,4 mln zł (w poprzednim roku było to 5,1 mln zł).

Wyższe nowe stawki i większa ulga za kompostowanie

We wtorek na nadzwyczajnej sesji radni uchwalili nowe stawki:

  • 30 zł (było 25 zł) od osoby dla gospodarstw segregujących odpady
  • 60 zł (było 50 zł) od osoby dla gospodarstw gdzie odpadów się nie segreguje

Jednocześnie zwiększono z 1 do 3 zł od osoby ulgę za kompostowanie odpadów.

Przykład. W zeszłym roku 4-osobowa rodzina, która kompostowała odpady płaciła za wywóz odpadów w sumie 100 zł – 4 zł ulgi = 96 zł. Od lutego zapłaci 120 zł – 12 zł ulgi = 108 zł. Rachunek miesięczny zwiększy się o 12 zł.

Zwiększenie ulgi za kompostowanie ma zachęcać do tego kolejnych mieszkańców – przykładowa 4-osobowa rodzina dotąd mogła na tym zaoszczędzić 4 zł, teraz będzie mogła zaoszczędzić 12 zł miesięcznie.

Ilu mieszkańców kompostuje odpady? Z danych przedstawionych na sesji wynika, że jest ich przytłaczająca większość: 13027. Tych niekompostujących jest 4930.

„Ciężko zagłosować nad tą uchwałą, ale to chyba nasza powinność”

Przeciwny podwyższaniu stawek był opozycyjny klub Chcemy Dobrego Gospodarza. Radny Witold Kowalski odczytał stanowisko w tej sprawie:

„Kategorycznie sprzeciwiamy się drastycznie wysokiej cenie za wywóz odpadów proponowanej przez wójta. Dotychczasowa, bardzo wysoka cena wywozu powoduje ubożenie mieszkańców, a kolejna podwyżka w połączeniu w wysokimi cenami gazu i prądu dla niektórych rodzin będzie finansowo trudna lub nawet niemożliwa do udźwignięcia. Duże podwyżki wynagrodzenia wójta oraz diet radnych funkcyjnych pokrywane są z pieniędzy budżetowych, które przydałyby się na dopłaty do zagospodarowania odpadów. Proponujemy utrzymać stare zasady, chociaż to również wysokie stawki za wywóz odpadów, a występującą różnicę pokryć zgodnie z przepisami z budżetu gminy Bochnia. Podpisał pan Jacek Salamon, prezes stowarzyszenia Chcemy Dobrego Gospodarza” – czytał Witold Kowalski.

Już wcześniej jednak skarbnik gminy Katarzyna Kursa podkreśliła, że system gospodarowania odpadów musi się samofinansować.Nie możemy ani na nim zarabiać, ani do niego dopłacać zaznaczyła.

Z kolei wójt Marek Bzdek, w odpowiedzi na odczytane stanowisko CDG, zwrócił się do Witolda Kowalskiego: – Tak duże ceny prądu i gazu nie są ani moim ani państwa tu siedzących wymysłem. I tak samo ceny prądu i gazu są dla nas (gminy – przyp. red.) problemem. 85% więcej za prąd. To tak naprawdę drugie tyle – a mamy dużo lamp, mamy szkoły, świetlice… O gazie nawet jeszcze nie wiemy, ponieważ czekamy na wyliczenia. Ciekaw jestem jak się zachowa uczelnia pana Salamona – czy będzie wprowadzała jakieś ograniczenia, czy czesne obniżą studentom…? Siedzieć gdzieś tam i dogadywać to żadna filozofiapodsumował.

Przewodniczący rady Piotr Gajek dodał natomiast: – Wiemy, że dla naszych mieszkańców, przy tych podwyżkach jakie już ich dotknęły i jakie będą, to też na pewno będzie miało jakiś wpływ… Ale my też musimy jako radni mieć na uwadze budżet, żeby ten budżet był racjonalny, zbilansowany i żeby te środki, które mamy w tym budżecie też wykorzystać na inwestycje. (…) Głosujmy, wiemy że to jest ciężko zagłosować nad tą uchwałą, ale to jest chyba nasza powinność.

Wyniki głosowania: 11 za, 2 przeciw, 1 nieobecny.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

kwiecień, 2023