R e k l a m a

Sejm przyjął #lexCzarnek. Jak zagłosowali nasi posłowie?

-

Sejm przegłosował w czwartek nowelizację ustawy o prawie oświatowym. Spośród posłów z naszego regionu budzące kontrowersje „lex Czarnek” poparli wszyscy parlamentarzyści PiS oraz dość niespodziewanie poseł Porozumienia. Stanisław Bukowiec wyjaśnił, że doszło do pomyłki.

Głos „za” posła Stanisława Bukowca był o tyle dziwny, że parlamentarzyści Porozumienia w ostatnich dniach bardzo wyraźnie i niedwuznacznie krytykowali niektóre założenia projektu nowelizacji ustawy oświatowej. „Młodzież potrzebuje rzetelnej, wolnej od ideologii nauki, a nie poligonu doświadczalnego na użytek wewnętrznej wojny” – napisali w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym dwa dni temu. „Jako umiarkowani, proeuropejscy konserwatyści, zwracamy uwagę na zagrożenie w postaci ośmieszania wartości, które bliskie są nie tylko nam, ale przede wszystkim znacznej części społeczeństwa. Jeśli minister Czarnek chce przysłużyć się największemu od lat obrzydzeniu fundamentów naszej cywilizacji, to robi to doskonale. Nikt nie kompromituje ich lepiej niż on. (…) Wszystkie próby zwiększenia roli urzędników i polityków kosztem rodziców oceniamy wysoce negatywnie”.

Tymczasem podczas dzisiejszego głosowania wszyscy posłowie Porozumienia (4) zagłosowali za „lex Czarnek”. Szybko wyjaśniono, że doszło do pomyłki:

W rozmowie z Bochnianin.pl bocheński poseł Stanisław Bukowiec potwierdził, że doszło do pomyłki i zapewnił, że Porozumienie nie zmieniło swojego stanowiska. Posłowie będą mieli okazję to potwierdzić jeśli ustawa wróci do Sejmu po poprawkach/odrzuceniu przez Senat.

O teatrze i tresurze

W czasie debaty nad projektem ustawy głos zabrały dwie posłanki z naszego regionu. Krytyczne stanowisko przedstawiła Urszula Augustyn (Koalicja Obywatelska):

– Arogancja i mentor­ski ton występującego dzisiaj ministra Czarnka są zapowiedzią tego, jak wkrótce będzie wyglądało życie w polskiej szkole – niestety. Nie będę w sposób szcze­gólny się pastwiła nad wzorem cnót: znaną państwu panią kurator [należy się domyślać, że chodzi o małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak – przyp. red.] (…) Nauczyciele czekają na tę waszą cenzurę, na większą władzę kuratora, tak jak karp na Wigilię. Budujecie system segregacji, sys­tem kontroli i cenzury zamiast zaufania, a wychowa­nie bez zaufania to jest tresura.

Z kolei Urszula Rusecka (Prawo i Sprawiedliwość) zwróciła się do opozycji wytykając, że „niestety nie ma merytorycznego pomysłu na dobrą polską szkołę”. – Już z tej bezsilności pozostał państwu hejt, straszenie rodziców, straszenie nauczycieli i robienie kiepskiego teatru.

Jak zagłosowała dziewiątka posłów z naszego regionu?

„Za”:

  • Stanisław Bukowiec (Porozumienie)
  • Norbert Kaczmarczyk (PiS)
  • Wiesław Krajewski (PiS)
  • Anna Pieczarka (PiS)
  • Urszula Rusecka (PiS)
  • Piotr Sak (PiS)
  • Józefa Szczurek-Żelazko (PiS)

„Przeciw”:

  • Urszula Augustyn (KO)
  • Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc