R e k l a m a

Tężnia solankowa w Bochni. Wbito „pierwsze łopaty” – ZDJĘCIA

-

W czwartek symbolicznie wbito „pierwsze łopaty” pod budowę tężni solankowej przy Plantach Salinarnych w Bochni. Poza tym na teren budowy dotarła pierwsza dostawa tarniny, jednego z najważniejszych elementów obiektu.

Zadanie o nazwie „Budowa tężni wraz z komorą solną w Bochni” realizowane jest w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawcą jest firma ZUE S.A., z którą władze miasta podpisały umowę w czerwcu 2018 r.

Obietnica wyborcza

Po wykonaniu projektu i zdobyciu niezbędnych pozwoleń, tydzień temu przekazano plac budowy, a 18 kwietnia wbito symboliczne „pierwsze łopaty”.

Podczas krótkiego przemówienia burmistrz Stefan Kolawiński przyznał, że budowa tężni była już w jego programie wyborczym z 2010 roku: – Rozpoczynamy coś, na co znacząca część mieszkańców naszego miasta czeka. O czym mówiliśmy już dłuższy czas. Ten pierwszy moment to program wyborczy z 2010 roku, a więc odległy okres.

Wydaje się, że ten obiekt ma szansę wpisać się w pejzaż miasta. Wzbogacić miejską tkankę, która już jest. Spowodować to, że odkryjemy na nowo Planty, wobec których są szersze plany niż tylko budowa tężni solankowej. Myślę, że ten obiekt będzie przyciągał zarówno mieszkańców miasta, ale również te osoby, które odwiedzają nasze miasto w związku z istniejącą tutaj i inaczej wykorzystywaną kopalnią soli – powiedział Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

8 miesięcy na budowę

Planowany termin zakończenia prac to połowa grudnia 2019 r. Na budowę jest więc tylko 8 miesięcy. – Naszym założeniem jest zrealizować zadanie w terminie. Tak też do tego zadania podchodzimy. Jeżeli wyjdą jakieś problemy to będziemy starali się je jak najszybciej rozwiązywać – zapewnił Marcin Wiśniewski, członek zarządu ZUE S.A., wykonawcy tej inwestycji.

Nie tylko tężnia

Przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Bochni powstanie nie tylko tężnia solankowa, ale również kompleks nowoczesnych boisk wraz z infrastrukturą. Obecne trzy boiska asfaltowe zostaną zastąpione przez dwa nowe. Jedno ze sztuczną trawą do gry w piłkę nożną i piłkę ręczną, drugie z nawierzchnią poliuretanową do koszykówki i siatkówki.

Ponadto powstanie nowy plac zabaw z zieloną siłownią i bieżnia. Zamontowane zostanie też oświetlenie oraz elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci).

W przyszłości w sąsiedztwie „Dwójki” ma jeszcze powstać – jako odrębne zadanie – miasteczko rowerowe.

Tężnia ma być dostępna dla każdego bez opłat. Natomiast symboliczną opłatę w wysokości kilku złotych planuje się wprowadzić dla komory solnej.

Koszt budowy całego kompleksu to prawie 7,8 mln zł. Bochnia otrzymała na to zadanie ok. 3,7 mln zł unijnej dotacji.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc