R e k l a m a

Ustawa covidowa: Posłowie PiS z naszego regionu podzieleni. Jak głosowali?

-

Sejm zdecydował wczoraj o odrzuceniu projektu budzącej wiele kontrowersji ustawy o testowaniu pracowników, zwanej „ustawą covidową” lub #lexKaczyński, a złośliwie także #lexKonfident. Zdecydował o tym m.in. rozłam w klubie PiS – także posłowie tej partii z naszego regionu okazali się w tej sprawie podzieleni.

W myśl propozycji zawartych w projekcie przygotowanym przez grupę posłów PiS pracodawcy mogliby żądać od pracowników oraz osób wykonujących na ich rzecz pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, bez względu na to, czy przeszli oni chorobę i są zaszczepieni, podawania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego. Pracownik mógłby wykonać nieodpłatnie taki test zasadniczo raz w tygodniu, choć możliwa byłaby zmiana częstotliwości jego przeprowadzania. Pracownicy, którzy wykonali test, a zachorują na COVID-19 i byłoby uzasadnione podejrzenie, że mogło do tego dojść w miejscu pracy, mogliby domagać się odszkodowania od pracownika, który nie poddał się diagnozowaniu.

Projekt w tym kształcie wzbudził głosy krytyczne nie tylko po stronie ugrupowań opozycyjnych, ale natrafił na opór także wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Komisja zdrowia zarekomendowała odrzucenie projektu i podczas głosowania w sejmie jej wniosek poparło 253 posłów, 152 było przeciw (151 posłów PiS + niezrzeszony Łukasz Mejza), 37 wstrzymało się (wszyscy z PiS), a 18 nie głosowało (16 z PiS).

Jak zagłosowała dziewiątka posłów z naszego regionu?

„Za” odrzuceniem:

  • Stanisław Bukowiec (Porozumienie)
  • Urszula Augustyn (KO)
  • Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).
  • Piotr Sak (PiS/Solidarna Polska)

„Przeciw” odrzuceniu:

  • Wiesław Krajewski (PiS)
  • Anna Pieczarka (PiS)
  • Józefa Szczurek-Żelazko (PiS)

Wstrzymali się:

  • Norbert Kaczmarczyk (PiS/Solidarna Polska)
  • Urszula Rusecka (PiS)

Wynik głosowania skomentował w mediach społecznościowych poseł Stanisław Bukowiec pisząc o „kolejnym bublu prawnym” i zarzucając rządowi brak pomysłu i strategii walki z Covid-19:

Pozostali parlamentarzyści z naszego regionu nie komentowali losów ustawy covidowej. Natomiast jeszcze przed głosowaniem poseł Piotr Sak zamieścił wpis wyjaśniający de facto dlaczego uznał, że należy projekt odrzucić: „Wiem, że chciano dobrze, ale nowa ustawa to polowanie na lisa za pomocą wyrębu lasu” – napisał na Twitterze.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc