R e k l a m a

Bochnia. Królestwo „biedamateriałów”. Nowa wystawa w Galerii Kowalsky – ZDJĘCIA

-

Moda jest jednym z najszybciej zmieniających się zjawisk współczesności. Chociaż może wydawać się trywialna, nie pozostaje obojętna wobec polityki, ekologii czy kryzysów finansowych. Zarówno projektanci mody, jak i fotografowie reagują na nowe warunki, często komentując je w swoich pracach. Oba media błyskawicznie się zmieniają, oddając tym samym zmiany zachodzące w otaczającym nas świecie.

– Polski apetyt na modę jest jednym z najważniejszych tematów twórczości Tomasza Armady. W projektach ubrań, stylizacjach i sesjach zdjęciowych chwyta on narodowe fantazje, ale również klasowe aspiracje Polek i Polaków oraz nasze (często niezaspokojone) pragnienia konsumpcyjne. Moda staje się tutaj zręcznym narzędziem pozwalającym ująć w przewrotny i zawsze ironiczny sposób dysproporcje między rosnącym kapitałem ekonomicznym a niskimi kompetencjami kulturowymi – zwraca uwagę we wprowadzeniu do wystawy jej kurator Agata Zborowska.

– W królestwie Armady przestrzenie lumpeksu, bazaru i supermarketu stanowią rezerwuar materiałów i wzorów wypchniętych na peryferie świata mody, zyskującego tu swoją reprezentację. Błyszczące żakardy zasłon, poliestrowe dresy i ortaliony, tkaniny w panterkę z lumpeksu to „biedamateriały”. Resztki, szmaty, śmieci, pogardzane odpadki systemu mody pozostają jednak jego nieodzowną częścią. Armada przeszywa je w unikatowe modele, niepowtarzalne w seryjnej produkcji – dodaje A. Zborowska.

Fotografki i fotografowie: TOMASZ ARMADA, DAWID FURKOT, NATALIA KABANOW, MICHAŁ KORTA, AGNIESZKA MURAK, PIOTR NYKOWSKI i KAROLINA WOJTAS.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2024