R e k l a m a

Pianista Jakub Kuszlik został Honorowym Ambasadorem Bochni! Koncert w Hali – ZDJĘCIA

-

– Panie Jakubie, nie co dzień mamy okazję wyróżniać w ten sposób wybitne postacie z naszego miasta Bochni. Przynosisz nam wielką chwałę i radość, że dzięki tobie, dzięki twojemu talentowi to pradawne miasto trafia na usta wszystkich – zwrócił się do pianisty burmistrz Bochni Stefan Kolawiński.

W niedzielę 20 lutego w hali widowiskowo-sportowej odbył się koncert noworoczny, podczas którego wystąpił Jakub Kuszlik – bochnianin, zdobywca 4 miejsca i nagrody za interpretację mazurków na zeszłorocznym Konkursie Chopinowskim. Do rodzinnego miasta przyjechał tuż po ponad miesięcznym tournée po Japonii.

Występ poprzedziła uroczystość wręczenia pianiście dyplomu dla Honorowego Ambasadora Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia.

„Najstarszy gród Małopolski hołd Tobie oddaje,
Żeś go tak pięknie reprezentował w Polsce i na inne kraje.
Swoją wirtuozerią gry dzieł Chopina, geniusza,
Która na całym świecie rzesze ludzkie wzrusza.
Sprawiłeś, iż o Bochni wszędy głośno się stało
I nasze miasto nowego blasku i mocy nabrało.
Dumni z tego, iż z Bochni człek to sprawił,
I tak szeroko to miasto po świecie rozsławił,
Wyróżniamy Cię tytułem Ambasadora Honorowego,
Który otrzymują tylko najwięksi obywatele miasta tego.
Gratulujemy sukcesu i światowej sławy,
Nie żywiąc co do tego najmniejszej nawet obawy,
Iż nie raz, nie dwa Bochnia wdzięczna będzie Tobie,
Mając swego Ambasadora w tak godnej osobie.
Noś tytuł ten z dumą, czcią i honorem,
Wracaj często do miejsca, które jest Twoim domem.”

Dyplom wręczył muzykowi burmistrz Stefan Kolawiński, który jest przewodniczącym kapituły nadającej ten zaszczytny tytuł. – Dzięki wieloletniej pracy i właśnie wyjątkowemu talentowi oraz doskonałej grze, mogłeś zająć miejsce w ścisłym finale Konkursu Chopinowskiego i otrzymać Nagrodę Specjalną za wykonanie Mazurków. O tym, że właśnie z Bochni pochodzą tak nieprzeciętni wirtuozi, przekonał się cały świat. Jesteśmy dumni mogąc uhonorować naszego młodego obywatela, który w taki sposób potrafił przedstawić muzykę genialnego, ponadczasowego kompozytora, jesteśmy szczęśliwi, że ten młody człowiek jest z Bochni – podkreślił gospodarz miasta.

W programie niedzielnego koncertu znalazły się oczywiście utwory Fryderyka Chopina. Nie zabrakło również tak docenionych przez jury konkursu chopinowskiego Mazurków (op. 30). Występ został znakomicie przyjęty przez kilkusetosobową publiczność – pianista spełniając jej oczekiwania aż 5-krotnie bisował.

Jakub Kuszlik zagrał na sprowadzonym specjalnie dla niego pełnokoncertowym fortepianie Fazioli (na takim w trakcie Konkursu Chopinowskiego grał jego zwycięzca Bruce Liu).

Tradycyjnie w przerwie bocheńskiego koncertu noworocznego prowadzono kwestę na rzecz Towarzystwa Pomocy Chorych im. „Hospicjum” bł. Edmunda Bojanowskiego.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia