R e k l a m a

Radny Bartyzel rzuca pomysł: WOT w powiecie bocheńskim?

-

Podczas czwartkowej sesji rady powiatu radny Piotr Bartyzel zasygnalizował pomysł utworzenia w powiecie bocheńskim brygady* Wojsk Obrony Terytorialnej.

– W perspektywie tragedii, która się odbywa na Ukrainie (…) myślę, że moglibyśmy rozpocząć taką dyskusję. Ja już kiedyś pojawiłem się z takim tematem u pana starosty, wtedy wydawał się on nie tak bardzo istotny, ale dzisiaj myślę, że może być podstawa do rozpoczęcia rozmowy: czy nie powinniśmy się zacząć starać o to, żeby w powiecie bocheńskim znalazła swoją siedzibę brygada* Wojsk Obrony Terytorialnej? – mówił Piotr Bartyzel.

Radny zaznaczył, że „jeszcze 2 lata temu [idea – przyp. red.] WOT była mocno krytykowana, a dzisiaj się okazuje, że to jest to, co obroniło Ukrainę przed naprawdę wielką tragedią”.

Piotr Bartyzel podkreślił, że temat jedynie sygnalizuje. – Jak to państwo, jako radni, czy pani przewodnicząca, potraktujecie – pozostawiam do przemyśleń. W mojej ocenie jest to temat, nad którym się warto pochylić.

Przewodnicząca rady Bernadetta Gąsiorek od razu zasugerowała, że tematem powinna zająć się powiatowa komisja bezpieczeństwa (przewodniczy jej starosta, a w jej skład wchodzą m.in. przedstawiciele policji, straży pożarnej, straży miejskiej, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego). – To ludzie, którzy znają się na tej materii, mają wiedzę i będą potrafili ocenić w jakim kierunku powinny takie działania ewentualnie pójść – stwierdziła, dodając, że „ta komisja najpierw się w tej sprawie wypowie i nas poinformuje, a my jako rada będziemy mogli ewentualnie podejmować stosowne decyzje”.

Sytuacja przez najbliższe lata, a nawet dziesięciolecia będzie się rozwijać, to tym bardziej takie zabezpieczenie na określonym terytorium, jakieś struktury, które by temu służyły, ludzie którzy by się na tym znali, potrafili sytuację ogarnąć jakby była taka potrzeba, wydaje mi się bardzo wskazana – kontynuowała Bernadetta Gąsiorek. – Słuszna inicjatywa pana radnego. Komisja bezpieczeństwa na pewno merytorycznie się wypowie i nas będzie ewentualnie przekonywać, uzasadniać i wesprze pana – według mnie słuszny – wniosek – zakończyła przewodnicząca.


*radny użył sformułowania „brygada”, ale najpewniej chodziło mu o „batalion”.


W naszym województwie działa 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Struktura:

  • Dowództwo i sztab brygady – Kraków-Rząska
  • 111 batalion lekkiej piechoty – Rząska
  • 112 batalion lekkiej piechoty – Oświęcim
  • kompania dowodzenia
  • kompania logistyczna
  • Grupa Zabezpieczenia Medycznego

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc