Niepołomice. W sobotę XII Konkurs Sygnalistyki Myśliwskiej „O Róg Zbramira”

-

W sobotę 9 kwietnia 2022 r., na Zamku Królewskim w Niepołomicach odbędzie się XII edycja Małopolskiego Konkursu Sygnalistki Myśliwskiej Kraków – Niepołomice 2022 „O Róg Zbramira”. Tradycyjnie do Zamku Królewskiego w Niepołomicach przybędą najlepsi wykonawcy z całej Polski i zza granicy, mistrzowie gry na rogach myśliwskich, którzy zaprezentują swoje niezwykłe umiejętności szerokiej publiczności.

Corocznie konkurs przyciąga największych pasjonatów gry na rogach oraz miłośników muzyki myśliwskiej, dla których najwyższą wartością jest pielęgnowanie i propagowanie wspaniałych polskich tradycji łowieckich. Otwarte przesłuchania konkursowe solistów i zespołów odbywają się w scenerii komnat zamkowych Zamku Królewskiego w Niepołomicach, który posiada historyczne tradycje łowieckie.

Głównym celem wydarzenia jest kultywowanie tradycji i zwyczajów łowieckich, co wiąże się bezpośrednio z promocją gry na rogach myśliwskich, zwanych sygnałówkami. Ze względu na swoje niezwykłe brzmienie muzyka myśliwska odradza się i staje coraz bardziej popularna, nadając doniosłości każdej uroczystości.

Głównym trofeum imprezy jest tytułowy „Róg Zbramira”. Według źródeł historycznych, sam Zbramir – patron konkursu w Niepołomicach, stał na czele niepołomickiej służby łowieckiej i był pierwszym tytułowanym Łowczym Domu Królewskiego (Venator domini Regis). Rezydował na Zamku w Niepołomicach już w 1389 roku, sprawując nadzór nad puszczą i organizując polowania dla władcy oraz podległej mu służby łowieckiej i leśnej.

Niepowtarzalna sceneria, doskonała akustyka oraz magiczny klimat tego miejsca sprawiły, że konkurs na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń ziemi małopolskiej oraz każdego roku stanowi ważną atrakcję, zarówno dla mieszkańców Niepołomic, jak i turystów.

Uroczyste otwarcie konkursu nastąpi w dniu 9 kwietnia 2022 r. o godz. 9.00 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Mistrzowie gry na rogach myśliwskich będą walczyli w dwóch kategoriach: sygnalistyki oraz muzyki myśliwskiej, a same przesłuchania będą otwarte dla słuchaczy. Zmagania najlepszych sygnalistów zakończą się galowym koncertem na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach w wykonaniu laureatów konkursu.

Organizatorami wydarzenia są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Nadleśnictwo Niepołomice oraz Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Patronaty Honorowe nad konkursem sprawują: Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

marzec, 2023