R e k l a m a

Cikowice. Wójt nie złamał prawa, procedura wyborcza prowadzona prawidłowo

-

Komisarz wyborczy uznał, że wybory uzupełniające w Cikowicach w gminie Bochnia przeprowadzane są w sposób prawidłowy, czyli wójt nie złamał prawa wyborczego. W ten sposób oddalono protest mieszkańców tej wsi.

Przypomnijmy: wybory uzupełniające w Cikowicach (okręg nr 3) są potrzebne, bo z mandatu zrezygnował opozycyjny radny Izydor Wróbel – więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Jak już informowaliśmy oficjalne stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego Wróbla nastąpiło 24 lutego, a 9 marca wojewoda małopolski zarządził wybory uzupełniające wskazując datę: 15 maja. Dwa dni później (11 marca) komisarz wyborczy w Tarnowie zakomunikował obowiązujące kalendarium: rejestracja komitetów wyborczych do 21 marca, a do 15 kwietnia komitety mogą zgłaszać kandydatów.

Decyzje te zostały od razu opublikowane w Biuletynach Informacji Publicznej (BIP) małopolskiego urzędu wojewódzkiego oraz tarnowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Informacje powiela w swoim BIP Urząd Gminy Bochnia, ale nie zrobił tego od razu 11 marca, ale dopiero w piątek 18 marca o godz. 15:29.

Kontrowersje wzbudził właśnie wątek dotyczący czasu publikacji. Protestujący uważali, że „naruszona została jedna z najważniejszych konstytucyjnych zasad obowiązujących w demokratycznym kraju, czyli powszechność wyborów samorządowych poprzez podstępne ograniczenie obywatelom biernego prawa wyborczego” i domagali się uchylenia dotychczasowych decyzji komisarza wyborczego oraz ponownego przeprowadzenia procedury wyborczej (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ).

Krajowe Biuro Wyborcze uznało jednak, że nie doszło do złamania prawa wyborczego.

Komisarz wyborczy przeprowadził postępowanie nadzorcze i zarzuty ujęte w proteście, że wyborcy nie wiedzieli o zarządzonych wyborach, nie potwierdziły się – powiedziała w rozmowie z Bochnianin.pl Anna Zdańska-Burliga, dyrektor tarnowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.


22 marca komisarz wyborczy potwierdził, że w terminie do 21 marca zarejestrowany został tylko jeden komitet o nazwie Komitet Wyborczy Wyborców CIKOWICE, którego pełnomocnikiem jest Marcin Niewiadomski. Jeden komitet może zgłosić tylko jednego kandydata na radnego, więc po zgłoszeniu kandydata głosowania w ogóle nie będzie. Kandydat zostanie uznany za wybranego i wejdzie w skład rady.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia