R e k l a m a

Nowa linia kolejowa do Niepołomic coraz bliżej

-

34 projekty w tym połączenie kolejowe Kraków–Niepołomice będzie realizowane z rządowego programu Kolej+ – ogłosili podczas konferencji prasowej 20 kwietnia minister infrastruktury wraz zastępcą.

Dodatkowo premier Mateusz Morawiecki poinformował o powiększeniu budżetu programu z 5,5 do 11 mld złotych. To ma umożliwić budowę nowych linii, a także rewitalizację lub odbudowę istniejących. W sumie realizowane będą 34 projekty w całej Polsce o łącznej długości odcinków linii kolejowych wynoszących 1203 kilometry.

Program Kolej+ to w Małopolsce oprócz linii Niepołomice-Kraków także połączenie między Olkuszem i Krakowem. Ruszą także prace nad projektem linii Kraków-Myślenice. Fundusze na ten cel zostaną przekazane do Województwa Małopolskiego.

Dla Niepołomic linia kolejowa będzie mieć znaczenie nie tylko ze względu na ruch pasażerski. – Przebieg torowisk zostanie bowiem rozplanowany również pod kątem organizacji transportu towarowego czy przemysłowego. Studium planistyczno-prognostyczne dla tej inwestycji jest już w trakcie opracowywania – informował we wrześniu ubiegłego roku raportkolejowy.pl.

Więcej pociągów ze Staniątek

Dziś burmistrz Niepołomic Roman Ptak poinformował również, że od 12 czerwca, czyli przy najbliższej korekcie kolejowych rozkładów jazdy, Koleje Małopolskie oraz Polregio o 11 zwiększą ilość pociągów zatrzymujących się w Staniątkach (stacja na obecnej linii Kraków-Tarnów).

W ubiegłym roku gmina zakończyła tu budowę parkingów przesiadkowych park & ride.

– Parkingi przy stacji w Podłężu bardzo szybko zaczęły żyć własnym życiem. Wiele osób wybiera je, by zostawić tu samochód, przesiadając się na pociąg. Aby stacja kolejowa w Staniątkach stała się dla podróżujących równie atrakcyjna, Gmina Niepołomice wystąpiła do Urzędu Marszałkowskiego o zwiększenie ilości pociągów zatrzymujących się w tej miejscowości. Otrzymaliśmy zapewnienie od wicemarszałka Łukasza Smółki, że przy najbliższej korekcie kolejowych rozkładów jazdy, 12 czerwca, przystanek w Staniątkach zostanie dodany do rozkładów 11 pociągów – przekazał burmistrz Roman Ptak.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia