Bochnia. Radni niezadowoleni z dyskusji o zabezpieczeniu przeciwpowodziowym

-

Informacje przekazane radnym przez przedstawicieli Wód Polskich podczas czwartkowej sesji okazały się niewystarczające. Zabrakło konkretnych danych, zwłaszcza dotyczących planowanych inwestycji. Radny Kazimierz Ścisło powiedział nawet, że „trzeci raz słyszy to samo”.

Temat „Ocena zabezpieczenia przeciwpowodziowego Gminy Miasta Bochnia – potrzeby inwestycyjne” – był głównym zagadnieniem poruszonym podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Bochnia.

O zbiorniku i inwestycjach

Najpierw temat zreferowali przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie). Konrad Kępski mówił o powiększeniu rezerwy powodziowej na zbiorniku Dobczyce po powodzi w 2010 roku, a Filip Pach o planowanych inwestycjach związanych z ochroną przeciwpowodziową.

Radni nie byli zadowoleni z przedstawionych danych.

To jest kolejne wystąpienie tutaj na sesji przedstawicieli Wód Polskich. Słyszymy praktycznie to samo. Dzisiaj usłyszeliśmy, że są jakieś projekty, coś będzie robione, ale nie ma sprecyzowanych terminów. Mieszkańcy czekają na decyzje i konkretne roboty w tym temacie. Na razie nic na terenie Bochni, ani powiatu bocheńskiego, nie będzie się działo – podsumował radny Kazimierz Ścisło.

Radni niezadowoleni

Jestem tu piątą kadencję i słyszę trzeci raz to samo. Chcielibyśmy usłyszeć konkretnie: kiedy to będzie robione? kiedy zaczniecie? Nie 2019 r., 2022 r., a później się mówi: „my na to nie mamy pieniędzy, będziemy się dopiero ubiegać”. Czyli de facto „nie mamy nic”. Chciałbym usłyszeć konkretnie: co zamierzacie zrobić i które z tych zadań będzie wykonane? – pytał Kazimierz Ścisło.

Powódź z 2010 roku wspomniał przewodniczący rady Bogdan Kosturkiewicz, który wtedy był burmistrzem Bochni. – W 2010 roku, kiedy tutaj nie spaliśmy – ja i szereg urzędników – pilnowaliśmy sytuacji na terenie Bochni, tyle samo wody ze Stradomki wpływało do Raby co ze zbiornika w Dobczycach. Dzięki temu mieliśmy Rabę na poziomie 12 metrów – powiedział Bogdan Kosturkiewicz.

Powiększenie rezerwy z 33 mln (metrów sześciennych – przyp. red.) do 40 mln to jest właśnie konkret. To jest właśnie wykonana konkretna praca. Dzięki temu zbiornik Dobczyce ma lepszą i większą możliwość redukcji fal powodziowych – powiedział Konrad Kępski.

Natomiast co do potoków i projektów wszystko rozbija się o to, że nie jesteśmy instytucją, która zarabia i ma konkretne pieniądze. Cały czas wnioskujemy o nie i w miarę możliwości możemy coś wykonać. Wszystko rozbija się o fundusze, które są pozyskiwane centralnie – wyjaśnił Konrad Kępski.

Pracownik Wód Polskich obrażony?

Temat powodzi wspominam jako traumę, ale z tej traumy mimo wszystko coś wynikło. Zmiana ustawy w 2017 r. powoduje, że nawet „idiota” zarządzający zbiornikiem retencyjnym ma obowiązek uwzględnić warunki pogodowe, czego wówczas (w 2010 r.) nie zrobiono. Był to skandal do kwadratu. Przez parę lat badała to prokuratura. Poziom napełnienia zbiornika w przededniu wielkiej powodzi zapowiadanej przez 2 tygodnie wynosił 81 proc. – przypomniał radny Jerzy Lysy, który w czasie powodzi w 2010 r. był wójtem gminy Bochnia.

Dobrze, że rezerwa została zwiększona. Niedobrze, że została zwiększona tylko z 33 na 40, bo wniosek był na 44 lub w warunkach pogodowo niesprzyjających popartych prognozami na jeszcze większą wartość – mówił Jerzy Lysy.

Bardzo dziękuję za odpowiednie określenie pracowników Wód Polskich „idiotami”. Bardzo grzeczne i miłe. Nazwał nas pan idiotami, w tym wypadku mnie również – zareagował Konrad Kępski.

„Pozostaje nam modlitwa”

Radni nie uzyskali odpowiedzi na wszystkie pytania, które zadali. Przedstawiciele Wód Polskich zapewnili, że odpowiedzi zostaną udzielone pisemnie.

Zabrakło również odpowiedzi na pytania skierowane do władz Bochni. Burmistrza Stefana Kolawińskiego i zastępcy Roberta Cerazego nie było w sali obrad. Gustaw Korta, drugi z zastępców, przyznał, że w ciągu ostatnich 8 lat nie brał udziału w życiu miasta i żadne informacje nie zostały mu przekazane.

Brak odpowiedzi też jest odpowiedzią. No cóż, pozostaje nam jak zwykle modlitwa… – zakończył dyskusję przewodniczący Bogdan Kosturkiewicz.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Bochnia. Tężnia wreszcie otwarta! – WIDEO

W poniedziałek 1 czerwca nowo wybudowana tężnia solankowa w Bochni została otwarta dla mieszkańców. Obiekt tężni połączony został z częścią rekreacyjną,...

Niezwykła niespodzianka w Domu Dziecka. Pomogli internauci i sponsorzy – WIDEO

Inicjatywa zrodziła się spontanicznie, w środku społecznej kwarantanny na przełomie kwietnia i maja. Ewa Maciuszek zaproponowała, aby podopiecznym Domu Dziecka ufundować prezenty...

MEN: Uczniowie nie wrócą już do szkół przed wakacjami

Minister edukacji zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że nauka z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, którą wprowadzono 25 marca,...

Od wtorku będzie można zwiedzać Muzeum w Bochni

Od 2 czerwca ekspozycje Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni będą otwarte w normalnych godzinach: wtorek, środa, piątek od 10.00 do 16.00,...

Nowy utwór grupy Red Mellow. Muzykę ułożyli bochnianie, jest też „nasz” taneczny akcent

Krakowska grupa Red Mellow opublikowała w weekend w serwisie YouTube teledysk do swojego najnowszego utworu "Gwiazdy". Znajdujemy w nim bocheńskie wątki.

Artykuły promocyjne

Nowy zawód w „Mechaniku” – zobacz ofertę szkoły

Dla wszystkich tegorocznych kandydatów do szkół ponadpodstawowych mamy dobrą wiadomość. W ostatnim tygodniu, po uzyskaniu pozytywnej opinii Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w...

Bochnia. 1 czerwca rusza NaszeDeli.pl – internetowy sklep spożywczy

W poniedziałek 1 czerwca rozpoczyna funkcjonowanie nowy internetowy sklep spożywczy NaszeDeli.pl. Codzienne zakupy można teraz zrobić wygodnie...

NAWIGATOR już w nowej, nowoczesnej siedzibie przy ul. Proszowskiej

Po dwóch latach inwestycji firma Nawigator przeniosła się z wynajmowanego lokalu na ul. Kmity do nowo wybudowanego...

Ciachomania Cafe już otwarta!

Drodzy Klienci! Serdecznie zapraszamy wszystkich kawo i ciacho-maniaków do odwiedzin naszej kawiarni! Już teraz prowadzimy sprzedaż naszych produktów z...

DELIKATESY PASSA w GALERII BOCHEŃSKIEJ przygotują dla Ciebie zakupy!

Fot. archiwum Od najbliższego poniedziałku, tj. 6.04.2020 delikatesy PASSA w Galerii Bocheńskiej zaoferują możliwość przygotowania dla Was zakupów...

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

czerwiec, 2020

21,608FaniLubię
761ObserwującyObserwuj
526SubskrybującySubskrybuj
X