Rozdziele. W młodzieżowym schronisku mieszka obecnie 25 uchodźców z Ukrainy

-

W piątek 6 maja przedstawiciele bocheńskiego samorządu powiatowego oraz poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedzili Szkolne Młodzieżowe Schronisko w Rozdzielu (gmina Żegocina), gdzie przebywa grupa uchodźców z Ukrainy.

Bezpośrednio przed wizytą odbył się krótki briefing prasowy z przedstawicielami mediów, który poświęcony ogólnej sytuacji dotyczącej działań samorządów w niesieniu pomocy przybyszom dotkniętym przez bezlitosną wojnę z rosyjskim okupantem.

Dyrektor schroniska Elżbieta Cichońska-Darowska przekazała informacje dotyczące przebywających w schronisku uchodźców. – Pochodzą oni z różnych regionów Ukrainy, od Mariupola, rejonu Kijowa, z pogranicza rosyjsko-ukraińskiego i części środkowej i wschodniej Ukrainy.
Już 9 marca do schroniska przybyło 47 osób. Z czasem grupa ta pomniejszyła się o tych, którzy skorzystali z oferowanych im zaproszeń między innymi do Szwecji, Włoch, Niemiec i do USA.
Dwie osoby – mama z synem, powrócili na Ukrainę, a na chwilę obecną mamy pod opieką 25 osób, w tym jedenaścioro dzieci w wieku od 4 – 17 lat. Dzieci są pod opieką swoich mam, trojgiem opiekują się babcie, dwójką opiekują się dziadkowie i jeden tata, który opiekuje się dwoma synami w wieku 4 i 6 lat.

Jak przekazała Elżbieta Cichońska-Darowska, dzieci chodzą do szkoły w Rozdzielu, maluchy do przedszkola, a starsze zabezpieczone mają przez powiat lekcje on-line bezpośrednio z Ukrainy.
W przypadku dzieci integracja postępuje błyskawicznie i nie ma z tym żadnych problemów.

Dużą pomoc dla mieszkańców schroniska niosą okoliczni mieszkańcy i przedsiębiorcy.
Część uchodźców już znalazła zatrudnienie i dla nich jedynym problemem jest dojazd do pracy.

Szkolne Schronisko w Rozdzielu jest placówką Powiatu Bocheńskiego. W czasie spotkania w świetlicy odbyły się przyjacielskie rozmowy, w czasie których dzieci mogły powiedzieć o swoich potrzebach i tym jak sobie radzą. Były też upominki przydatne do wieczornej rozrywki oraz słodkości na deser.

Władze Powiatu Bocheńskiego reprezentowali: starosta Adam Korta, przewodnicząca Rady Powiatu Bernadetta Gąsiorek, wicestarosta Ryszard Drożdżak, członek Zarządu Powiatu Jerzy Błoniarz.

[Krzysztof SZWIEC]

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

maj, 2023