W czerwcu otwarcie nowych Niepołomickich Błoń. Zobacz jak wyglądają – ZDJĘCIA

-

Na 5 czerwca zaplanowano otwarcie Niepołomickich Błoń. Teraz trwają tam ostatnie prace przygotowawcze. Całe 6 hektarów zaprojektowane jest tak, by to natura grała tu główną rolę. Niepołomice wydały na inwestycję blisko 10 mln zł, z czego ponad 6,5 mln zł stanowiła dotacja z UE. Efekt prac jest imponujący.

– 5 czerwca pokażemy, jakie mamy pomysły na korzystanie z Niepołomickich Błoń – informują urzędnicy. – Będzie więc bieg otwarcia dla tych co lubią wszystko oglądać szybko, podnieść nieco tętno, a przy okazji trochę powalczyć z sobą czy innymi o wynik. Czuwać nad biegiem będą nasi specjaliści z Tres Companeros. Później odbędzie się oficjalne otwarcie, a po nim instytucje i organizacje, których siedziby znajdują się w pobliżu lub swoją działalnością wpisują się w tematy przewodnie błoń zaprezentują się nam ze swojej zielonej strony.

Tego dnia na Błoniach obecne będzie Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa z pokazami i koncertami, na scenie zaprezentują się też wychowankowie Centrum Kultury w Niepołomicach. Będzie Muzeum Niepołomickie z warsztatami dotyczącym przyrody i jej postrzegania, a także wystawą zdjęć Włodzimierza Puchalskiego, których bogate zbiory znajdują się w salach zamkowych. Biblioteka Publiczna w Niepołomicach wyjdzie w plener, by z najmłodszymi czytelnikami zagłębić się w książki przyrodnicze. Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne nie tylko pomoże dostrzec kosmiczny kontekst na niebie, ale też na błoniach, ponieważ wpisane tu będą elementy dotyczące naszego najbliższego gwiezdnego sąsiedztwa.

– Wspólnie z firmą Royal Canin otworzymy pierwszy w gminie psi wybieg. Przy okazji będzie można porozmawiać z lekarzami weterynarii i psimi behawiorystami – wyliczają organizatorzy. – KJK pod Żubrem przypomni, że przyroda, to nie tylko rośliny, ale i zwierzęta, oczywiście dla nich głównie konie i to je będą się starali pokazać z najpiękniejszej strony. Stowarzyszenie Zielony Puszczyk pomoże nam zrozumieć do czego potrzebna jest mała retencja i jak sprytnie możemy urządzić ją wokół nas. Pszczelarze opowiedzą nie tylko o owadach zapylających, ale też o tym, że warto mieć wokół łąki kwietne. Zaprezentują, jak wygląda miodobranie a i „małe co nie co” będzie do zdegustowania. Jadwiga Pitek z Ziołowa pomoże poznać nasz ogród warzywny i ziołowy, a Joanna Nowosielecka nauczy pleść wianki – także z dostępnych już kwiatów łąkowych.

Bardziej aktywnych w strefie sportowo-piknikowej wspierać ma stowarzyszenie Niepołomice Biegają oraz Małgorzata Juszczyk z wolontariuszami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Niepołomicach. Pod ich czujnym okiem będzie można poznać uroki strefy piknikowej – zasady gry w boule, frajdę z plenerowych rozgrywek w szachy oraz innych gier i zabaw piknikowych. Z kolei MKS Puszcza Niepołomice zorganizuje gry i zabawy piłkarskie.

– Wciąż pracujemy nad atrakcjami. Gotowy program zaprezentujemy, jak tylko dopniemy na ostatni guzik. Ale już dziś zarezerwujcie sobie termin, żeby przeżyć to z nami – niedziela 5 czerwca, Niepołomickie Błonia za Zamkiem Królewskim – zachęcają organizatorzy.

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem portalu Bochnianin.pl.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

sierpień, 2022

X