W niedzielę inauguracyjny koncert chóru Raba Gospel Choir

-

W niedzielę 22 maja o godz. 18:00 w Oratorium św. Kingi w Bochni pierwszy raz z gospelowym repertuarem zaprezentuje się Raba Gospel Choir. Będzie to zwieńczenie półtorarocznej pracy chóru.

Chór wystąpi pod dyrekcją Beaty Stasiak. Zagrają: Szymon Markiewicz na instrumentach klawiszowych, Wojciech Zwierniak na saksofonie, Michał Zwierniak na gitarach, Łukasz Sobczyk na perkusji, Krzysztof Mysona na basie, Erwin Żebro na trąbce, Filip Zgorzelski na puzonie. Koncert poprowadzi Mariusz Kuś.

Raba Gospel Choir miał powstać na wiosnę 2020 r., ale tamta wiosna przyniosła epidemię i lockdown. Nie zniechęciło to jednak organizatorów – nabór do chóru przesunięto na czerwiec 2020. Mimo, że nastroje w społeczeństwie nie były najlepsze, to wielu, w tym zaprzyjaźniony z twórcami chóru Wojtek Zwierniak, wierzyło od początku w powodzenie akcji.

Pomysł na stworzenie chóru gospel narodził się po którychś z kolei warsztatach wokalnych organizowanych dla zespołu dziecięcego-parafialnej scholi z Gierczyc, prowadzonej przez Stowarzyszenie Gospel nad Rabą. Przez pierwszy rok dyrygentką była Patrycja Stachura, młoda i bardzo utalentowana wokalistka, obecnie dyrygentka chóru gospel Camino. Akompaniatorem od początku jest niezastąpiony w swoim kunszcie Szymon Markiewicz, współtwórca wielu projektów muzycznych w Europie i USA, pianista, kompozytor, aranżer, który obecnie jest także dyrygentem chóru męskiego Cantores Sancta Nicolai w Bochni. Szymon jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie a jako pianista jazzowy kształcił się w Berklee Collage of Music w USA, a obecnie doskonali swoje umiejętności na Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 2007 r. stale współpracuje z amerykańskim twórcą muzyki gospel – Norrisem Garnerem, a w latach 2004-2010 był dyrektorem muzycznym „Kraków Gospel Choir”.

Od września 2021 r. dyrygentką chóru jest Beata Stasiak, doświadczona i charyzmatyczna dyrygentka pierwszego warszawskiego chóru gospel – Soul Connection Gospel Group, która dojeżdża do Bochni na próby Raba Gospel Choir aż z Warszawy. Beata zasiada w jury, prowadzi warsztaty wokalne oraz warsztaty gospel w całej Polsce. Współpracowała z takimi artystami jak: Zbigniew Hołdys. Muniek Staszczyk – T. Love, Stan Borys, Piotr Lato, zespół SORRY BOYS i zespół HEY. Spod jej skrzydeł wyszło wielu zawodowych muzyków rozrywkowych, m.in. CLEO.

Od wielu lat przygotowuje z sukcesami młodzież do różnych festiwali i konkursów wokalnych. Muzyką gospel zajmuje się od 1996 r. Sama mówi: „Prowadzenie chóru to moja wielka pasja – od 20 lat uczę, słucham, wiele daję z siebie i wiele od moich chórzystów otrzymuję. Śpiewając najlepiej mi się rozmawia z Panem Bogiem, a muzyka gospel dodatkowo
pozwala na uwolnienie prawdziwych emocji”.

Z Szymonem tworzą niezastąpiony duet, doskonale się rozumieją i widać, że ich wspólna praca z chórem sprawia im wiele radości. Muzycznie wspiera ich wcześniej już wspomniany Wojtek Zwierniak (którego w Bochni nie trzeba przedstawiać) organizujący wspólnie z Szymonem muzyków na koncerty oraz aranże na instrumenty dęte.

Od samego początku, jak mówią twórcy chóru, towarzyszy im moc dobra i wsparcie wspaniałych ludzi wśród których są: starosta bocheński Adam Korta, wójt gminy Bochnia Marek Bzdek, Wojciech Zwierniak, Michał Zwierniak, Patrycja Stachura, Lea Kjeldsen, Karol Czesak, Maciek Famielec, Anna Kocot oraz takich instytucji jak: Gmina Bochnia, Powiat Bochnia, Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Bochni, Miejski Dom Kultury w Bochni, Stowarzyszenie Gospel. Nie sposób wszystkich wymienić.

Koncert odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Powiat Bochnia, Gmina Bochnia.

Koncert został objęty honorowym patronatem przez starostę bocheńskiego Adama Kortę oraz wójta gminy Bochnia Marka Bzdeka.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2022