R e k l a m a

110 nowych Terytorialsów w Małopolsce

-

W sobotę 21 maja 2022 r odbyły się obchody Święta 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej ps. „Niedźwiadek”. Uroczystość była połączona z przysięgą wojskową nowo wcielonych żołnierzy OT.

Żołnierze 11 MBOT tym razem uczcili swoje Święto na Rynku Miejskim w Olkuszu. Ten dzień był wyjątkowy dla Małopolskiej Brygady, ponieważ pierwszy raz obchodziła swoje święto ze sztandarem, który otrzymaliśmy we wrześniu 2021 r. podczas obchodów Święta Wojsk Obrony Terytorialnej.

W trakcie uroczystości przysięgę wojskową złożyło 110 terytorialsów, a wyróżnieni żołnierze, w towarzystwie najbliższych otrzymali listy gratulacyjne.

Zostały również wręczone wyróżnienia dla weteranów działań poza granicami państwa oraz odznaki pamiątkowe 11 MBOT.

W wydarzeniu uczestniczył Wojewoda Małopolski Łukasz KMITA, Posłowie na Sejm RP, przedstawiciele różnych służb mundurowych, reprezentanci lokalnych samorządów oraz organizacji społecznych. 

Odbywał się również piknik wojskowy zachęcający do wstąpienia m.in. w szeregi Małopolskich Terytorialsów. Można było zapoznać się ze sprzętem wojskowym, porozmawiać z żołnierzami, spróbować wojskowej grochówki. Dla dzieci był zorganizowany mini wojskowy tor przeszkód, a dla najmłodszych prelekcje „O dwóch niezwykłych Niedźwiadkach”.

Święto 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej obchodzone jest 22 maja na pamiątkę wyjątkowego momentu, kiedy w nocy z 21 na 22 maja 1944 r. w czasie akcji „Weller 29” doszło do lądowania Cichociemnych i samego Patrona Brygady w Wierzbnie koło Bochni. 

11 MBOT kultywuje tradycje Zgrupowania Armii Krajowej „Żelbet”. Patronem Małopolskich Terytorialsów jest gen. bryg. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”, ostatni komendant Armii Krajowej. Wielokrotnie odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym i Krzyżami Złotymi Orderu Virtuti Militari, pośmiertnie Orderem Orła Białego.

W szeregach 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 1400 żołnierzy. Niejako chrzest działań przeciwkryzysowych żołnierze Brygady przeszli biorąc aktywnie udział w akcji przeciwpowodziowej w 2019 r. w miejscowości Suchy Grunt w powiecie dąbrowskim. Terytorialsi 11 MBOT również aktywnie działali w ramach operacji „Odporna Wiosna”, później „Trwała Odporność” niosąc pomoc lokalnej społeczności. Łącznie w obu fazach wzięło udział 350 żołnierzy, monitoringowi poddano ponad 650 tys. osób, wsparto 61 komisariatów  Policji na terenie województwa małopolskiego. W ramach akcji „Silne Wsparcie” ramię w ramię z funkcjonariuszami Straży Granicznej pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej. Od blisko trzech miesięcy wspierają administrację publiczną i wszystkie podmioty niosące pomoc uchodźcom z Ukrainy w ramach akcji „Niezawodna Pomoc”. 

W 2021 r. Małopolscy Terytorialsi nieśli pomoc poszkodowanym przez wichury w nowosądeckim, powodziach w gminie Łapanów i w okolicach Myślenic, a także ofiarom pożaru w Nowej Białej koło Nowego Targu.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia