Kolejny sukces Chóru Męskiego Cantores Sancti Nicolai z Bochni – ZDJĘCIA

-

W sobotę w pomorskim Strzepczu odbył się VI Ogólnopolski Festiwal Pieśni Religijnej „Pater Noster”, podczas którego z powodzeniem zaprezentował się bocheński Chór Męski Cantores Sancti Nicolai zdobywając 1 miejsce w kategorii Chórów Kościelnych.

Kaszubski konkurs powrócił na mapę polskich festiwali, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. Jury, na podstawie analizy nadesłanych materiałów audio, zakwalifikowało do finałowego etapu VI edycji festiwalu 16 chórów z całej Polski. Bochnianie udali się na konkurs z Anną Waligórą-Tarnowską, która przyjęła zaproszenie i zgodziła się zadyrygować chórem w zastępstwie Szymona Markiewicza. 

W przesłuchaniu konkursowym chór zaprezentował cztery utwory:

– De Profundis Clamavi – Piotr Jańczak
– Northern Lights – Ola Gjeilo
– Bogoroditse Devo – Sergei Rachmaninow
– Pater Noster – Piotr Jańczak

Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji konkursowych, jury zdecydowało o przyznaniu głównej nagrody w kategorii chórów kościelnych bocheńskiemu Chórowi Męskiemu Cantores Sancti Nicolai. Grand Prix festiwalu zdobył chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Po sobotnim sukcesie, chórzyści odpowiedzieli na zaproszenie Księdza Kanonika dr. Krystiana Kletkiewicza i uświetnili swoim śpiewem główną niedzielną Mszę Świętą w XII wiecznej Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku, dając po Mszy krótki koncert.

Chór Męski Cantores Sancti Nicolai został założony na początku 2017 roku przez ks. Stanisława Adamczyka – założyciela i dyrygenta Chłopięcego Chóru Pueri Cantores Sancti Nicolai, działającego w Bochni od 1987 roku. Członkami chóru są absolwenci Chłopięcego Chóru. Mimo stosunkowo krótkiego funkcjonowania na swoim koncie mają znaczące sukcesy, jak: I miejsce na XXXI Tyskich Wieczorach Kolędowych w styczniu 2022 czy zdobycie nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu o charakterze sakralnym na V Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra w 2019 roku. 

Pod koniec 2021 roku Chór wydał płytę z kolędami – „My też Pastuszkowie”.

Zapraszamy do śledzenia FB chóru:  https://www.facebook.com/CantoresSanctiNicolai
Link do strony festiwalu – http://www.paternosterfestiwal.pl/

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2022