6,2 mln zł na rozbudowę remizy OSP w Borzęcinie Dolnym – WIZUALIZACJA

-

Długo oczekiwana rozbudowa i przebudowa budynku Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Borzęcinie Dolnym (powiat brzeski) stanie się faktem. To efekt podpisanej kilka dni temu umowy pomiędzy samorządem gminy Borzęcin a firmą EL-BUD Leszek Wójcik z Borzęcina, którą wyłoniono w przeprowadzonych postępowaniach przetargowych. Wykonawca robót budowlanych deklaruje zakończyć prace najpóźniej 24 sierpnia 2023 r. Koszt zadania to 6,25 mln zł brutto, z czego 3,5 mln zł to pieniądze, które udało się pozyskać z funduszy zewnętrznych, a reszta (2,8 mln zł) będzie pochodzić z budżetu Gminy Borzęcin.

Projekt przewiduje rozbudowę, nadbudowę i przebudowę istniejącego budynku remizy OSP w Borzęcinie Dolnym na potrzeby budynku wielofunkcyjnego wraz z wewnętrznymi instalacjami, odwodnieniem terenu i jego utwardzeniem oraz utworzenie miejsc postojowych. Zaplanowano także zjazd z drogi wojewódzkiej, budowę zbiornika na nieczystości ciekłe, przebudowę sieci telekomunikacyjnej oraz prace w zakresie małej architektury, zieleni i nowego ogrodzenia.

Jak przyznaje wójt gminy Janusz Kwaśniak, budynek stanie się wizytówką miejscowości. – Obiekt skupiał będzie kilka funkcji, nie tylko remizy OSP rozbudowanej o kolejne stanowisko garażowe wraz z zapleczem, ale również świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury. Na dobudowanym piętrze powstanie sala wielofunkcyjna wraz z zapleczem socjalno-technicznym, na potrzeby organizacji wydarzeń publicznych i prywatnych mieszkańców. Teren i budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zależy nam, żeby obiekt, po jego doposażeniu w odpowiedni sprzęt, mógł funkcjonować najpóźniej od stycznia 2024 roku.

Zakres rozbudowy, nadbudowy i przebudowy budynku OSP w Borzęcinie Dolnym przedstawia poniższa tabela.

Zakres istniejącyCałość po przebudowie
i rozbudowie
Pow. zabudowy358,57 m2466,52 m2
Pow. całkowita358,57 m2933,04 m2
Pow. użytkowa297,29 m2780,05 m2
Kubatura1811,80 m33405,82 m3
Wysokość do kalenicy6,05 m –7,50 m10,05 m – 10,77 m

Radości z podpisania umowy i szybkiego terminu realizacji zadania nie kryje prezes miejscowej jednostki OSP, Grzegorz Małek. – Na tę inwestycję czekaliśmy od wielu lat. Pamiętam początek naszych działań w tym zakresie jeszcze w 2009 roku. Najpierw, z pomocą samorządu, musieliśmy uregulować własność terenu i budynku. Stało się to faktem w 2012 roku, a dwa lata później przekazaliśmy obiekt na rzecz gminy Borzęcin. W latach 2015-2017 wykonano projekt budowlano – wykonawczy oraz uzyskano pozwolenie na budowę. 30 czerwca 2017 roku samorząd złożył wniosek o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Na przestrzeni tych lat wiele osób powątpiewało w to, że uda się doprowadzić do remontu i przebudowy naszej remizy. Jeszcze kilka tygodni temu wiele osób publicznie wyrażało takie przekonanie. Dziś, z uśmiechem na twarzy mogę powiedzieć, że to historyczny moment dla naszej jednostki i całej miejscowości. Wykonawcy życzę, żeby pracę przebiegały zgodnie z harmonogramem i bez zakłóceń.

Ostatnim akcentem kulturalnym w starym obiekcie był zorganizowany jubileusz XXX-lecia zespołu „Borzęckie Słowiki” połączony z piknikiem parafialnym i zakończony zabawą taneczną. Na pożegnanie starego budynku mieszkańcy wypełnili salę „po brzegi”. Kolejne imprezy zaplanowano już w odnowionym obiekcie. 

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2023