R e k l a m a

Nowa „Kolejka”. Oficjalne przecięcie wstęgi – ZDJĘCIA

-

BOCHNIA. W sobotę 4 maja dokonano oficjalnego otwarcia odnowionej „Kolejki”. W ramach zrealizowanego projektu „Turisticus” całkowicie odmieniono to miejsce – powstał 750-metrowy ciąg pieszo-rowerowy, przy którym zlokalizowano m.in. zieloną siłownię oraz plac zabaw. Całość jest oświetlona przez stylowe lampy i strzeżona przez monitoring wizyjny.

– To było miejsce zapuszczone, zapomniane, zarośnięte, niespecjalnie bezpieczne – przypomniał podczas krótkiej uroczystości burmistrz Stefan Kolawiński.

– Pomyśleliśmy, że warto zagospodarować ten obszar miasta, że warto promować zachowania poprawiające tężyznę fizyczną – stąd możliwość jazdy rowerem, spacerowania. Ale nie zapomnieliśmy o tych, którzy lubią porozmawiać – siedząc na ławeczce można sobie sympatycznie pogawędzić ze spotkanym znajomym lub znajomą…

Wierzę, że to miejsce przyjmie się tak, jak przyjęła się Uzbornia. Takich obiektów potrzeba, ludzie chcą mieć dostęp do takich urządzeń i miejsc. Będziemy starali się realizować podobne zamierzenia – mówił Stefan Kolawiński.

Skąd nazwa „kolejka”? Tędy prowadziła wybudowana w 1922 roku przez kopalnię soli bocznica kolejowa łącząca rejon nadszybia Campi z dworcem kolejowym. Tą drogą transportowano sól kamienną z kopalni do magazynów i młynów solnych zlokalizowanych przy dworcu. Salinarna bocznica kolejowa zastąpiła wysłużoną kolejkę powietrzną – czyli tzw. kolejkę linewkową (linową).

Tor został rozebrany na początku lat 80-tych XX wieku, gdy w kopalni ograniczono wydobycie soli i przestał być potrzebny. Pozostał jedynie nasyp, a prowadząca nim dzika ścieżka była skrótem między ul. Polną i ul. Karosek.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia