Piątek z burzami. Aktualna prognoza – pomarańczowy alert dla regionu

-

Najnowsza prognoza od IMGW, opublikowana w piątek nad ranem, przewiduje, że dziś bardzo groźne burze utworzą się głównie w zachodniej połowie kraju. Nieco słabsze, choć wciąż potencjalnie groźne burze, mogą tworzyć się również w centrum i na południowym wschodzie. Dla naszego regionu (powiat bocheński, brzeski, wielicki) wydano ostrzeżenie 2. stopnia przed burzami z gradem.

Przemieszczająca się z zachodu ku centrum kraju linia zbieżności, poprzedzająca strefę chłodnego frontu atmosferycznego będzie stanowić świetne warunki do rozwoju bardzo intensywnych zjawisk w czasie burz. Głównym zagrożeniem będą dziś huraganowe porywy wiatru oraz ulewne opady deszczu. Należy spodziewać się również opadów gradu o średnicy do około 5 cm, a w pasie od Pomorza Wschodniego po Kujawy nie można wykluczyć utworzenia się również trąb powietrznych.

Najsilniejsze porywy wiatru osiągające do 115 km/h, a lokalnie nawet do 130 km/h, prognozowane są w pasie od Pomorza Wschodniego po Ziemię Łódzką. Tak silne porywy wiatru spodziewane są w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. Na zachodzie kraju, gdzie burze pojawią się już nieco wcześniej, porywy wiatru nie powinny przekraczać 110 km/h.

W pasie od Zatoki Gdańskiej po Podkarpacie ryzyko bardzo silnych porywów wiatru będzie nieco ograniczone i tam porywy wiatru nie powinny przekraczać 100 km/h. Oprócz porywów wiatru w zachodniej i centralnej Polsce prognozowane są opady deszczu w czasie burz sięgające 35 mm, a lokalnie nawet 50 mm. Należy zaznaczyć, że chwilowe natężenie opadów może sięgać 15-20 mm/10 minut, co będzie nieść ryzyko lokalnych podtopień i zalań. Nieco słabsze opady deszczu, do 30 mm prognozowane są w trakcie burz na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu i Warmii, choć w tym pasie możliwość utworzenia się burz w ciągu dnia ma ograniczone prawdopodobieństwo.

Najsilniejsze burze wystąpią w drugiej połowie dnia, zwłaszcza w godzinach późno popołudniowych, ale nie można wykluczyć rozwoju pojedynczych burz, już przed południem, choć ich potencjał do generowania bardzo groźnych zjawisk będzie zdecydowanie mniejszy, niż w czasie burz, tworzących się później.

Dla naszego regionu wydano ostrzeżenie 2. stopnia (pomarańczowy alert). Po południu i w nocy prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 40 mm, lokalnie do 50 mm, oraz porywy wiatru do 100 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami możliwy grad.

Wciąż obowiązuje także najwyższy stopień ostrzeżenia (czerwony alert) przed upałem. Temperatura maksymalna w dzień może osiągać dziś wartości od 32°C do 35°C, a lokalnie nawet 37°C.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

sierpień, 2022

X