Oficjalnie otwarto zrewitalizowany Rynek w Bochni – ZDJĘCIA

-

Jednym z punktów niedzielnego Małopolskiego Festiwalu Smaku było uroczyste otwarcie zrewitalizowanego Rynku w Bochni. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali m.in. wicemarszałek województwa Józef Gawron, członkini zarządu Marta Malec-Lech, radni wojewódzcy Anna Mikosz i Piotr Dziurdzia oraz burmistrz Bochni Stefan Kolawiński.

Gospodarz Bochni przyznał, że prace rewitalizacyjne były trudne.

Musieliśmy bardzo ostrożnie podchodzić do każdego fragmentu, bo to co kryło się pod ziemią przeszło nawet najśmielsze oczekiwania. Chociaż dopiero dzisiaj mamy uroczystość oficjalnego otwarcia Rynku, czyli innymi słowy zakończenia ogromnego projektu rewitalizacyjnego pn. „Rynek OD-NOWA” to został on oddany mieszkańcom w użytkowanie już dużo wcześniej. To niełatwe zadanie mogło być zrealizowane tylko dzięki pracy i zaangażowaniu wielu osób i instytucji – mówił Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

Pomimo różnych przeciwieństw i niedogodności jakie musieli znosić mieszkańcy oraz lokalni przedsiębiorcy – za co jeszcze raz serdecznie przepraszam – możemy być dzisiaj dumni z efektów inwestycji, która na dziesięciolecia zmienia obraz Bochni. Skoro przebudowa, a właściwie remont Rynku w latach 1963-1964 przetrwał prawie 60 lat, to mam nawet nadzieję, że obecne dzieło będzie tak trwałe, iż przyszłe pokolenia wydobywając za 99 lat wmurowaną w płytę Rynku kapsułę czasu, zawierającą informację o tym jaki jest dzisiaj obraz miasta, będą miały okazję widzieć taki jak my efekt obecnej rewitalizacji – kontynuował burmistrz Stefan Kolawiński.

Podczas podziękowań gospodarz miasta zwrócił uwagę na skalę prac archeologicznych.

Archeolodzy przebadali ponad 2200 m3 gruntu odkrywając ok. 260 tysięcy zabytków, szczątków ludzkich i zwierzęcych, monet i innych ciekawych artefaktów. Choć koszt tych prac i czas ich wykonania wielokrotnie przewyższył założenia to jednak warto i trzeba było to zrobić przez wzgląd na szacunek dla historii i dbałość o zachowanie dziedzictwa naszego miasta i regionu – powiedział Stefan Kolawiński.

– „Rynek OD-NOWA” to nie tylko Rynek, ale też zrewitalizowane ulice Dominikańska, Mickiewicza, Sutoris, Wolnica, Szewska, Solna oraz plac św. Kingi. To właśnie te przyległości Rynku dopełniają obrazu harmonijnej, pięknej całości – dodał burmistrz Kolawiński.

Inwestycję wykonano w latach 2018-2021. Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ostateczny koszt prac wyniósł ok. 28 mln zł. Połowa tej kwoty pochodzi z unijnych funduszy.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2022