Dodatek nie tylko do węgla? Bukowiec: „Wskazywaliśmy, że ta ustawa jest niesprawiedliwa”

-

– Jako Porozumienie od początku wskazywaliśmy, że ta ustawa jest niesprawiedliwa. Premiowała ona osoby ogrzewające domy węglem. Zupełnie pomijała właścicieli domów z kotłami na inne źródła energii – stwierdził na antenie Radia Kraków poseł Stanisław Bukowiec, komentując rządowe zapowiedzi wsparcia obywateli ogrzewających domy olejem, pelletem i biomasą.

Prowadzący rozmowę przypomniał, że posłowie Porozumienia zagłosowali przeciwko dodatkowi do węgla i zapytał, czy teraz poprą wsparcie kolejnych grup.

– Tak. Jako Porozumienie od początku wskazywaliśmy, że projektowana ustawa jest niesprawiedliwa. Premiuje tylko te osoby, które ogrzewają swoje domy węglem, natomiast zupełnie pomija właścicieli domów z kotłami na inne źródła energii – choćby gaz, olej, pellet. Trzeba powiedzieć, że te osoby, które mają tego typu kotły, zainwestowały w ostatnim czasie w takie źródła energii i w tym momencie ta ustawa ich dyskryminuje. Ta ustawa powinna rozszerzać katalog osób, które ogrzewają różnymi źródłami energii swoje domy – odparł Stanisław Bukowiec.

Poseł z Bochni dodał także, że do ustawy powinno zostać wprowadzone kryterium dochodowe oraz poprawione inne zapisy.

– Ta ustawa zawiera szereg luk. Kryterium dochodowe jest jednym ze wskazań, które uważam, że powinno się znaleźć w projekcie. Również powinien być taki zapis, żeby te pieniądze szły faktycznie na rachunki za energię, a nie środki przekazywane luźno, bez kontroli. W tym momencie te zapisy wcale nie wskazują na to, że ktoś nie może wydać środków na inne cele. Powinno to być bardziej weryfikowalne – zaznaczył Stanisław Bukowiec.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2023