R e k l a m a

Tak będą wyglądać tanie mieszkania od SIM w Brzesku, Borzęcinie, Gnojniku i Trzcianie – WIZUALIZACJE

-

Będzie więcej tanich mieszkań w województwie małopolskim. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Małopolska zaprezentowała wizualizacje dla szesnastu inwestycji. 

11 sierpnia w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusza Urbana, I Wicewojewody Małopolskiego Ryszarda Pagacza oraz prezesa spółki SIM Małopolska – Michała Lysego. Podczas konferencji przedstawiono wizualizacje dla szesnastu inwestycji mieszkaniowych zaplanowanych w regionie, a także kwoty dofinansowania pozyskanego na ten cel z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.  

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Małopolska z siedzibą w Brzesku działa od 2 sierpnia 2021 roku. Udziałowcami spółki, poza Krajowym Zasobem Nieruchomości, jest szesnaście małopolskich gmin:  Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Ryglice, Tuchów, Borzęcin, Korzenna, Stary Sącz, Zakliczyn, Trzciana, Wierzchosławice, Miechów, Wieliczka, Brzesko, Ciężkowice, Gorlice oraz Rabka-Zdrój. W ww. gminach wybudowanych zostanie łącznie 955 lokali mieszkalnych. Wszystkie szesnaście gmin – założycieli spółki wystąpiło do Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa z wnioskiem o pokrycie 10% kosztów realizacji każdej z inwestycji, dzięki czemu udało się pozyskać aż 26,9 mln zł. 

– Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych to przykład modelowej współpracy rządu z samorządem. Dzisiejsza konferencja jasno pokazuje, że pomoc finansowa oferowana na ten cel przez państwo jest ogromna. Każda gmina, która zdecyduje się przystąpić do SIM otrzymuje 3 mln z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na objęcie udziałów w spółce, a także zaprezentowane dziś wsparcie na poziomie 10% wartości inwestycji. Dodatkowo, Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego może pokryć do 35% kosztów inwestycji. W banku BGK mamy również specjalnie dedykowany, niskooprocentowany kredyt – bez marży banku, z trzymiesięcznym WIBOREM. – powiedział prezes KZN Arkadiusz Urban. I po chwili dodał:

– SIMy/TBSy są adresowane do grupy osób, które tracą zdolność kredytową, natomiast mają zdolność czynszową. Wzrost tej grupy podczas inflacji nastąpił nawet do 70%. Program ten jest skrojony na kryzysowe czasy. Jest to forma robót publicznych, w których my budujemy dla zrealizowania celu a nie dla zysku. Trzeba znajdować rozwiązania tu i teraz, na trudne czasy. Dziś działamy w kierunku stworzenia funduszu gwarancyjnego, który poręczałby kredyty pod budowę osiedli w ramach SIM/TBS. Bez tego nie będziemy w stanie zrealizować zaplanowanych inwestycji. Przez ostatni rok udało się nam zorganizować 30 Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych oraz przystąpić do dwóch istniejących Towarzystw Budownictwa Społecznego.  Dzisiaj współpracujemy już z 350 gminami, które będą budować co najmniej 30 tys. mieszkań.  Docelowo określamy, że to może być co druga gmina w Polsce. Tak, więc jesteśmy w ⅓ drogi, aby ten potencjał wykorzystać – podsumował. 

To jest program, który ma ułatwić zdobywanie mieszkania szczególnie młodym ludziom, którzy startują w swoje dorosłe życie(…) Czeki, które Państwo przed sobą prezentują mówią o tym, że rząd rozwiązuje różnego rodzaju problemy, także te mieszkaniowe – zauważył I Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz

Dziś jesteśmy świadkami bardzo ważnego wydarzenia. Gminy wchodzące w skład małopolskiego SIM-u otrzymały wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości blisko 27 mln zł. Dodatkowo zaprezentowane zostały koncepcje architektoniczne. Nasze lokale są indywidualnie dopasowane do każdej z szesnastu gmin, które wchodzą w skład SIM Małopolska – podkreślił prezes Michał Lysy.

Krajowy Zasób Nieruchomości zaangażowany jest obecnie w 33 spółkach, z czego 30 stanowią Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, do których przystąpiło już przeszło 350 gmin. Ta ilość chętnych gmin stale rośnie i oceniać można, iż może to być nawet co druga gmina w Polsce czyli około 1-1,2 tys. gmin. 

Większość spółek została powołana pod koniec 2021 roku i w I połowie 2022 roku czyli w ciągu ostatniego i zarazem pierwszego roku istnienia programu. Obecnie program obejmuje budowę co najmniej 30 tys. mieszkań. Do końca 2022 roku SIM-y powinny osiągnąć poziom 4 tys. mieszkań w ramach 56 pozwoleń na budowę. Zakłada się, że do końca 2023 roku w realizacji będzie ok. 9,5 tys. mieszkań w wyniku 112 prawomocnych pozwoleń na budowę. Dla porównania, najwięksi deweloperzy w Polsce realizują jednocześnie ok. 3-4 tys. mieszkań. 

Szacowana wartość finansowania z Funduszu Dopłat dla realizacji Programu to ok. 3 mld zł. Szacowana wartość finansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, stanowiąca 10% wartości inwestycji to ok. 1 mld zł. Łączna wartość inwestycji SIM to prawie 10,5 mld zł. 


Poniżej wizualizacje obiektów w wybranych gminach.

Brzesko

Borzęcin (powiat brzeski)

Gnojnik (powiat brzeski)

Trzciana (powiat bocheński)

Wieliczka

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc