Na Rynku w Bochni otwarto wystawę Aktion „Reinhardt” 1942-1943 – ZDJĘCIA

-

W środę burmistrz Bochni Stefan Kolawiński oraz zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie Cecylia Radoń dokonali otwarcia wystawy pt. Aktion „Reinhardt” 1942-1943, zlokalizowanej na bocheńskim Rynku.

Otwarcie poprzedzone zostało złożeniem okolicznościowych wiązanek kwiatów przed pomnikiem Ofiar Holocaustu, znajdującym się na skwerze u zbiegu ulic Niecała, Solna Góra i Kowalska. Wystawa pt. Aktion „Reinhardt” 1942–1943, przygotowana wspólnie przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie i Urząd Miasta Bochnia została poświęcona jednemu z najbardziej krwawych rozdziałów historii zagłady europejskich Żydów – zbrodniczej operacji przeprowadzonej przez niemiecką III Rzeszę i jej sojuszników.

Jej celem była całkowita likwidacja gett w Generalnym Gubernatorstwie i Okręgu Białostockim, co było równoznaczne z wymordowaniem ich mieszkańców. Za datę symbolizującą rozpoczęcie akcji eksterminacyjnej uznaje się 16/17 marca 1942 r., gdy do Bełżca przywieziono pierwszy transport Żydów z lubelskiego getta. Dotknęła przede wszystkim ludność zamieszkałą w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz na Kresach południowo-wschodnich II Rzeczpospolitej. Wśród zamordowanych ponad 200 tys. pochodziło z Dystryktu Krakowskiego GG.

Na początkowych panelach omówione zostały cele niemieckiej polityki antyżydowskiej i etapy jej realizacji na okupowanych ziemiach polskich. Kolejne panele zostały poświęcone likwidacji getta w Lublinie, stworzonym specjalnie na potrzeby Aktion „Reinhardt” obozom Zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince oraz włączonym w realizację mordu niemieckim obozom koncentracyjnym KL Lublin (Majdanek) i KL Auschwitz.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2023