R e k l a m a

Szczurek-Żelazko w Sejmie: „Tak jak rząd PiS wspiera samorządy, to nigdy żaden rząd nie wspierał”

-

– Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Tak jak rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera samorządy, to nigdy do tej pory żaden rząd nie wspierał i dlatego państwa to tak boli, i dlatego tak państwo krytykujecie – mówiła w piątek Sejmie reprezentująca nasz region posłanka Józefa Szczurek-Żelazko. Ta jej wypowiedź wywołała z jednej strony sali wesołość, z drugiej oklaski.

Tyle inwestycji, które jest realizowane teraz w samorządach, nigdy za waszych, za waszych, za waszych czasów nie było mówiła posłanka wskazując palcem kolejne ławy opozycji (co poseł Grzegorz Braun z Konfederacji skwitował wtrąceniem: „Naszych rządów jeszcze nie było. Dopiero będą”).

– Proszę zobaczyć dookoła, jak pięknie rozwija się Polska samorządowa kontynuowała Józefa Szczurek-Żelazko. – Rząd wspiera nie tylko w inwestycjach, ale właśnie też w zadaniach bieżących. Dowodem na to jest ta ustawa, nad którą dzisiaj procedujemy. Ta ustawa daje dodatkowe środki dla samorządów, żeby w obliczu światowego kryzysu, który jest, samorządy mogły zmniejszyć koszty utrzymania jednostek, którymi zarządzają. To jest bardzo dobry projekt, za który dziękuję panu ministrowi. Mam nadzieję, że państwo posłowie za nim też zagłosują.

Podczas piątkowej debaty padło wiele krytycznych głosów pod adresem rządzących. Posłowie opozycji zarzucali rządzącym, że „PiS zepsuł finanse publiczne, w tym również finanse samorządu terytorialnego”. – Na czym polega to zepsucie? Najpierw zabraliście pieniądze z samorządów, a teraz zaczęliście je ręcznie rozdawać. Pamiętajcie o jednej rzeczy. Każde ręczne sterowanie kończy się fatalnie. Wcześniej czy później. To jest wielki błąd, który popełniacie – mówił Krzysztof Grabczuk z Koalicji Obywatelskiej. – Jeśli chcecie pomóc samorządom, wprowadźcie dwie rzeczy. Po pierwsze, rozwiązanie systemowe, po drugie znacznie większy udział PIT-u i CIT-u, a po trzecie urealnijcie subwencję oświatową, bo dzisiaj subwencja oświatowa wykańcza wszystkie samorządy. Tylko to zróbcie, a samorządy sobie poradzą. Nie przeszkadzajcie samorządom – apelował, a podobne stanowisko przewijało się w wielu wypowiedziach polityków opozycji.

Ostatecznie za uchwaleniem ustawy zagłosowało 430 posłów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Uchwalone przepisy mają pozwolić na przekazanie – jeszcze w 2022 roku – blisko 13,7 mld zł dla gmin, powiatów i województw. Te środki mają m.in. zrekompensować ubytki w dochodach bieżących, mogą zostać przeznaczone na inwestycje, w tym na poprawę efektywności energetycznej.

Ustawa trafi teraz do rozpatrzenia w Senacie.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia