R e k l a m a

NBP nie zgodził się na monetę kolekcjonerską z Kopalnią Soli Bochnia. Będzie odwołanie

-

Bocheńskie stowarzyszenie Cives Conscii wystąpiło do Narodowego Banku Polskiego z inicjatywą emisji monety kolekcjonerskiej z tematem Kopalni Soli Bochnia. Decyzja była odmowna, ale ma zostać złożone odwołanie, które może poprzeć każdy zainteresowany.

Swoją inicjatywę stowarzyszenie argumentowało zbliżającą się 770. rocznicą lokacji Bochni oraz faktem, że Bochnia posiada najstarszą kopalnię soli w Polsce.

Proponujemy wprowadzenie tej monety do emisji w roku 2023, związanym z rocznicą lokacji miasta Bochnia. Uważamy, że moneta powinna być wybita w srebrze. Według nas najciekawszym motywem, który mógłby być umieszczony na monecie, jest kaplica św. Kingi – napisała w piśmie do prezesa NBP Edyta Marszałek-Wojciechowska, prezes Stowarzyszenia Cives Conscii.

Decyzja Narodowego Banku Polskiego była odmowna. W odpowiedzi wyjaśniono, że „ze względu na ograniczoną liczbę tematów jakie mogą zostać ujęte w „Planie emisji wartości kolekcjonerskich oraz monet okolicznościowych” nie wszystkie inicjatywy mogą zostać przyjęte do realizacji. Ponadto przygotowanie emisji monet kolekcjonerskich (prace projektowe, produkcja oraz logistyka) trwają około roku od momentu podjęcia decyzji o włączeniu tematu do „Planu emisji wartości kolekcjonerskich oraz monet okolicznościowych”. Plan na 2023 r. miał być zatwierdzony do końca lipca 2022 r.

Stowarzyszenie zapowiada złożenie odwołania i prosi o poparcie tej inicjatywy.

Biorąc pod uwagę fakt, iż w „Planie emisji wartości kolekcjonerskich oraz monet okolicznościowych” na 2023 r. czytamy, że: „Plan może ulec zmianie”, a także to, że na rok 2023 NBP przewidział emisję 17 monet okolicznościowych, podczas gdy w roku 2022 plan emisji obejmował 23 monety, uważamy, że istnieje realna szansa odwołania się od decyzji NBP. Sądzimy również, że największe szanse nasza inicjatywa będzie miała wówczas, gdy zostanie szeroko poparta przez samorząd, instytucje oraz mieszkańców Bochni – przekazała redakcji Bochnianin.pl Edyta Marszałek-Wojciechowska.

Listy poparcia oraz podpisy stowarzyszenie zamierza zbierać do 15 października br.

Podpis pod inicjatywą będzie można złożyć m.in. w dwie soboty września (10 i 24) – podczas domowych meczów BKS na stadionie przy ulicy Parkowej w Bochni. Przedstawiciele stowarzyszenia będą tam obecni na około godzinę przed meczami i podczas trwania spotkań, czyli 10 września od godz. 15:00, a 24 września od godziny 15:30.

Ponadto inicjatywę można poprzeć przez internet. Stosowna petycja dostępna jest TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc