R e k l a m a

DKF Maciste. W czwartek w kinie Regis film „Ennio”

-

Dyskusyjny Klub Filmowy „Maciste” zaprasza w czwartek 15 września o godz. 19:00 do bocheńskiego kina Regis na film „Ennio”, będący gratką nie tylko dla kino- ale i melomanów.

Połączył prozę z poezją” – Bernardo Bertolucci.

Ponad 500 filmów wybrzmiałoby inaczej, gdyby nie on. Ennio Morricone to nie tylko jeden z najbardziej płodnych kompozytorów muzyki filmowej w historii, ale również uwielbiana przez międzynarodową publiczność legenda kina, której twórczość została dwukrotnie nagrodzona Oscarem.

„Ennio” jest żywiołowym portretem geniusza, nakreślonym przez wiernego przyjaciela i znakomitego reżysera. Giuseppe Tornatore zaprasza nas w wyjątkowo osobistą podróż po prywatnym i artystycznym życiu wspaniałego kompozytora. Towarzyszą nam w niej wspominający go artyści i reżyserzy, tacy jak Bernardo Bertolucci, Clint Eastwood, Bruce Springsteen, Quentin Tarantino, John Williams czy Wong Kar Wai, ale przede wszystkim wtóruje nam niezapomniana filmowa muzyka Mistrza. W końcu, historia jego życia to historia kina.

Największy muzyczny kompas, jaki mogłem mieć” – Pat Metheny.

Szczerość tego dokumentu jest porażająca. Nic dziwnego, że Giuseppe Tornatore długo sprawdzał, jaki sposób montażu będzie dla tej opowieści najlepszy, abyśmy nie pominęli żadnego detalu, bo każdy fragment ma tu znaczenie, ale także żebyśmy pozostali zaczarowani. Temu służy równie dobry montaż dźwięku i – co najważniejsze – muzyki. Są w tym filmie razem z Tornatore: Quentin Tarantino, Bernardo Bertolucci, Clint Eastwood, John Williams, Hans Zimmer, Pat Metheny i inni.

„Ennio” to droga od wściekłości na niezrozumienie po gigantyczny hołd złożony włoskiemu twórcy przez środowisko muzyczno-filmowe. Są pojedynki i niepowodzenia, ale nigdy nie ma poddania się. Tornatore pozwala nam głęboko wejść w świat jego kompozycji – analizuje je z widzem, tłumaczy, rozszyfrowuje. To potężna frajda dla każdego miłośnika ścieżek dźwiękowych, ale i efektowna, pasjonująca lekcja muzyki, jakiej nie udałoby się przeprowadzić nigdzie indziej i z nikim innym.

Ennio Morricone tworzy ścieżki dźwiękowe do życia ludzi. Pracują, kochają, śmieją się w rytm jego muzyki” – Hans Zimmer.

Prelekcję przed seansem wygłosi Dagmara Romanowska – dziennikarka filmowa. Kuratorka krótkich fabuł na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Konkursu Filmowa Młoda Polska Festiwalu Lato z Muzami w Nowogardzie. Absolwentka filmoznawstwa i studiów uzupełniających z amerykanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Middlesex University. O kinie i branży pisze stale dla „Magazynu Filmowego” Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a także dla redakcji Kultury Onet.pl. Swego czasu była wydawczynią serwisu Film.onet.pl. Publikuje też w Interii, „Kinie”, „Focus on Poland”, „Polish Film Magazine” i in. Jej teksty ukazały się w książkach „Gdzie są gwiazdy z tamtych lat” i „Humanista w cyberprzestrzeni”. Gdy nie ogląda filmów i seriali, i nie rozmawia z ich autorami, czas spędza z bassetami, na pieszych wędrówkach.

Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u.
Organizatorzy: DKF „Maciste”, kino Regis, Miejski Dom Kultury w Bochni.
Działalność DKF „Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc