„Tarcza Solidarnościowa”. Rząd wprowadza gwarantowaną cenę za prąd

-

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował Tarczę Solidarnościową. Projekt ma zabezpieczyć konsumentów przed kilkukrotnymi wzrostami cen w 2023 roku. „Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu gwarantowanej ceny za energię elektryczną” – czytamy w oficjalnym komunikacie. Dodatkowo rząd zapowiedział wprowadzenie obowiązkowego oszczędzania energii elektrycznej w administracji o 10 proc. od 1 października 2022 roku (pisaliśmy już o tym TUTAJ).

Tarcza Solidarnościowa – gwarancja ceny za energię elektryczną

Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać:

  • do 2000 kilowatogodzin rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • do 2600 kilowatogodzin rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, rodzin trzy plus – czyli rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

– W ten sposób jednocześnie zachęcamy do oszczędzania energii. Podkreślam, każde gospodarstwo domowe również to, które zużywa 2500 albo 3000 kilowatogodzin rocznie – też będzie miało ogromną korzyść do 2000 kilowatogodzin rocznie. Tylko nadwyżka będzie obciążona wyższymi kosztami na przyszły rokprecyzował szczegóły rozwiązania premier Mateusz Morawiecki.

10 proc. zniżka za obniżenie zużycia energii

W rządowym komunikacie poinformowano również:

„Polskie rodziny będą mogły skorzystać z obniżki rachunków za prąd w przyszłym roku. Warunkiem będzie obniżenie zużycia energii elektrycznej w 2023 r., o co najmniej 10 proc. w stosunku do 2022 r. Energooszczędność będzie skutkowała 10 proc. obniżką kosztów za energię. Wprowadzamy dodatkowe rozwiązanie z korzyścią dla wszystkich gospodarstw domowych.”

Dodatkowym rozwiązaniem będzie dopłata w wysokości 1000 zł dla ogrzewających się głównie energią elektryczną, w tym pompami ciepła.

Pomoc dla przedsiębiorców

Z zapowiedzi wynika, że rząd przeznaczy środki do 5 mld zł, aby wesprzeć kilkaset firm. Wsparcie będzie przyznawane odbiorcom pod warunkiem min. 100 proc. wzrostu cen energii. Wypłata środków planowana jest jeszcze na ten rok.

– Pomogliśmy przetrwać ten wielki, poprzedni kryzys – ochroniliśmy kilka milionów miejsc pracy, tak też działamy teraz. Bezpieczeństwo polskich rodzin, bezpieczeństwo miejsc pracy, Polaków jest przecież bezpośrednio związane z bezpieczeństwem przedsiębiorców, z ich konkurencyjnością, zdolnością do przetrwania, a zwłaszcza tych, którzy zużywają najwięcej energii – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mieli możliwość bezpośredniego podłączenia do odnawialnych źródeł energii (OZE).

Oszczędności w administracji publicznej i spółkach Skarbu Państwa

Administracja rządowa, ale także administracja samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. już od 1 października 2022 roku. Kolejnym krokiem będzie zmiana zewnętrznego oświetlenia (ulicznych latarni) na energooszczędne, które zużywa dużo mniej prądu.

Premier Mateusz Morawiecki zlecił również wicepremierowi Jackowi Sasinowi wyeliminowanie premii i bonusów w dla zarządów spółek Skarbu Państwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu państwowe spółki zyskają kolejne oszczędności. – Prezes Rady Ministrów osobiście będzie czuwał nad wykonaniem tego zalecenia – przekazano.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

styczeń, 2023