R e k l a m a

Targowisko. Rusza budowa suchego zbiornika retencyjnego na Tusznicy

-

Prawie 3 mln złotych kosztować będzie budowa przeciwpowodziowego tzw. suchego zbiornika na potoku Tusznica płynącym przez Targowisko w gminie Kłaj. Wczoraj Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie podpisał umowę z wykonawcą zadania.

– Prace są konieczne ze względu na ochronę życia i mienia mieszkańców oraz lokalnej infrastruktury w obszarze oddziaływania zbiornika. Tereny zabudowane położone wzdłuż potoku Tusznica są regularnie zalewane podczas wiosennych i letnich wezbrań potoku informuje RZGW.

Realizacja inwestycji polegać będzie na wykorzystaniu naturalnego ukształtowania terenu doliny Tusznicy, budowie dwóch zapór ziemnych (boczna i czołowa) wraz z niezbędnymi urządzeniami oraz przełożeniem mediów przebiegających w obrębie planowanego zbiornika poza zasięg piętrzenia.

Użytkowanie zbiornika będzie polegało na jego napełnianiu wyłącznie w sytuacji ryzyka powodzi, gdy woda nie pomieści się w korycie rzeki.  Zostanie ona wtedy zatrzymana przez zaporę i zmagazynowana w  suchym zbiorniku.

Zbiornik podczas powodzi będzie mógł zgromadzić ponad 155 tys. m3 wody.

Prace zakończą się w II połowie 2023 roku. Inwestycja jest realizowana ze środków własnych Wód Polskich.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia