Co dalej z 1 proc. na Budżet Obywatelski? Jest wniosek do burmistrza

-

Kilka dni temu radni komisji rozwoju gospodarczego, budżetu i finansów przegłosowali wniosek do burmistrza Bochni, aby ten przygotował projekt uchwały ponownie zmieniającej regulamin Budżetu Obywatelskiego. Chodzi o skuteczne wprowadzenie zapisu dotyczącego przeznaczenia na zadania 1 proc. budżetu miasta.

Przypomnijmy: w lutym radni uchwalili nowy regulamin Budżetu Obywatelskiego (BO). Najbardziej kontrowersyjnym zapisem była gwarancja środków przeznaczonych na zadania z BO. Uzgodniono, że będzie to 1 proc. budżetu miasta (w domyśle chodziło o sumę wydatków, czyli w przeliczeniu za 2018 rok byłoby to ok. 1,37 mln zł.).

Zapis ten sformułowano w następujący sposób: „Łączna wysokość środków, o którym mowa w pkt. 3 wynosi 1 % budżetu Gminy Miasta Bochnia za rok poprzedni”. Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie uznała jednak, że taki zapis jest nieprecyzyjny i unieważniła w tej części regulamin BO (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ).

O wprowadzenie zapisu przeznaczającego 1 proc. budżetu miasta na zadania z Budżetu Obywatelskiego od początku walczy Stowarzyszenie Reaktor B7, które intensywnie pracowało przy tworzeniu nowego regulaminu BO.

Przedstawiciele Reaktora B7 – Paweł Bieniek i Wojciech Woźniczka – podczas ostatniego posiedzenia komisji rozwoju gospodarczego, budżetu i finansów pytali: – Co dalej w sprawie 1 proc.?

Wspólnie z radnymi próbowali ustalić kto popełnił błąd podczas tworzenia nowego regulaminu BO, ale ostatecznie radni tej komisji jednogłośnie przegłosowali wniosek do burmistrza Bochni Stefana Kolawińskiego, aby ten przygotował projekt uchwały prawidłowo wprowadzający do regulaminu zapis dotyczący przeznaczenia 1 proc. budżetu miasta na zadania z BO.

Prawdopodobnie sprawa wróci więc pod koniec sierpnia.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2022