R e k l a m a

Weekend z zabytkami pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”

-

Wrzesień to tradycyjnie miesiąc, w którym Starostwo Powiatowe w Bochni zaprasza na „Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego”. W tym roku impreza ta zakładająca bezpłatne zwiedzanie zabytków i instytucji kultury odbędzie się w drugi weekend września tj. 8 i 9. Organizowana jest w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, w tym roku pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.

Weekend z zabytkami to wyjątkowo ważny dla nas projekt, jego głównym celem jest promocja tego nam najbliższego, ale nie zawsze poznanego dziedzictwa lokalnego. Te dwa dni spędzone w Powiecie Bocheńskim to czas na odkrywanie naszych wspólnych korzeni, poznanie tego co nas otacza, a na co nie zawsze na co dzień mamy czas popatrzeć. Oczywiście ta impreza ma również wymiar turystyczny. Z roku na rok odwiedza nas coraz więcej osób z zewnątrz. Zdarzają się sytuacje, tak jak np. w zeszłym roku, kiedy to przyjechały grupy turystów z Warszawy, Nowego Sącza czy Łańcuta. Mamy nadzieję, że takich sytuacji będzie coraz więcej, gdyż promocja tego wydarzenia jest naprawdę bardzo szeroka – mówi Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński.

W ramach weekendu przygotowane są atrakcje dla różnych grup odbiorców. – Jednym postaramy się przybliżyć dobra kultury i sztuki, innym proponujemy rowerową grę terenową, której uczestnicy poznają legendę o zbóju Szycie. Zorganizowane też zostaną warsztaty kulinarne oparte na książce kucharskiej i kulinarnej im. Stanisława Czernieckiego, czyli przez żołądek do serca i historii. Sympatykom spacerów proponujemy poznanie szlaku króla Kazimierza Wielkiego w Bochni, spacer po Nowym Wiśniczu, czy na Kamienie Brodzińskiego. Historię Cmentarzy Żydowskich przedstawi Iwona Zawidzka, podczas wycieczki na cmentarz w Bochni i w Wiśniczu, a śladami wojen światowych w powiecie bocheńskim można przejść pod opieką Piotra Rogozińskiego z Lokalnej Informacji Turystycznej w Cichawce. Nie można zapomnieć też o bocheńskim Muzeum Stanisława Fischera w Bochni, Muzeum Motyli czy pięknych drewnianych kościołach, w których na turystów będą czekali przewodnicy. Oczywiście już tradycyjnie weekend zakończy się koncertem, tym razem w Parku Rodzinnym Uzbornia oraz całą masą atrakcji dla najmłodszych – zapowiadają organizatorzy.

Wszystkie proponowane miejsca, a obecnie jest ich ponad 40 są urzekające, począwszy od skarbów architektury sakralnej, w tym unikatowych świątyń drewnianych, czy też wspaniałych dworków, nie wspominając już o zabytkach wpisanych na listę UNESCO. – Dziedzictwo Powiatu Bocheńskiego jest naprawdę ogromne i ten weekend pozwala połączyć w jedną harmonijną całość wszystkie nasze wartości, czyli dobra kultury, wartości krajobrazowe, materialne, duchowe, po prostu harmonijne piękno Ziemi Bocheńskiej – dodają organizatorzy.

Wstęp do muzeów i zwiedzanie zabytków będzie darmowe. Jedynym wyjątkiem jest Kopalnia Soli w Bochni, gdzie ustalony został 50% rabat na zjazdy.

Ponadto dla gości przygotowano specjalne rabaty. Wkrótce szczegółowe informacje.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2024