Gmina Bochnia: Nie będzie obniżki pensji wójta

-

Rada Gminy Bochnia odrzuciła na dzisiejszym posiedzeniu projekt uchwały dotyczącej obniżki pensji wójta Marka Bzdeka. To kolejny samorząd, w którym w podobny sposób wyrażono dezaprobatę wobec rządowego pomysłu.

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych od 1 lipca 2018 r. pensje m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast mają być niższe o 20 proc. Aby tak się stało rady miast, gmin, powiatów i województw muszą podjąć stosowne uchwały ustalające nowe zarobki samorządowców.

Ale rozporządzenie budzi sporo kontrowersji w całej Polsce i kolejne samorządy ignorują rządowy pomysł. Radni powiatu bocheńskiego w ogóle nie wprowadzili stosownego punktu do programu obrad, a na przykład radni miasta Bochni wyrzucili go z proponowanego porządku sesji. Dziś w gminie Bochnia uchwała owszem była przedmiotem obrad, ale przepadła w głosowaniu.

Przewodniczący rady gminy Piotr Gajek ogłaszając wynik głosowania pozwolił sobie na dodatkowy komentarz przypominając, że rada na samym początku kadencji zaufała Markowi Bzdekowi i nie zmieniała wynagrodzenia wójta wtedy „nie wiedząc o tym, co on potrafi, co on w tej naszej gminie zrobi”.

Według niego dziś, po 3 latach, rada jest zmuszana rządowym rozporządzeniem do paradoksu: – Mamy opowiedzieć się w kwestii obniżenia wynagrodzenia, wiedząc, że zrobił kawał dobrej roboty – chwalił Marka Bzdeka. I dodał: – Jest to zrzucenie naszych rządzących na barki samorządu, że oni opinii społecznej zaszli za skórę i wszystko przechodzi na nas.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

wrzesień, 2023