R e k l a m a

W Nowym Wiśniczu otwarto wystawę „Anioły dnia codziennego” – ZDJĘCIA

-

W sobotę w Galerii Stara Dzwonnica przy kościele parafialnym w Nowym Wiśniczu zorganizowano wernisaż prac Zofii Gołębiowskiej-Tabaszewskiej pt. „Anioły dnia codziennego”.

Zofia Gołębiowska-Tabaszewska – urodzona w Bielsku-Białej. Absolwentka tamtejszego Liceum Pedagogicznego, ukończyła polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Od 1973 r. do 2005 r. pracowała w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu jako nauczyciel polonista. Od 1992 r. obok pracy pedagogicznej zajmuje się działalnością plastyczną.

W latach 2003, 2004, 2005, 2009, 2012, 2015, 2016, 2017 brała udział w Międzynarodowych Warsztatach Artystycznych w Myślenicach. W listopadzie 2005 roku została przyjęta w poczet artystów plastyków zrzeszonych w Związku Artystów Plastyków „Sztuka Użytkowa” w Toruniu.

Miała dotąd 91 wystaw indywidualnych m.in. w: Tarnowie, Krakowie, Bochni, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej, Bielsku-Białej, Andrychowie, Warszawie, Nowym Wiśniczu, Brzesku, Trzebini, Dąbrowie Górniczej, Dębnie, Koszycach, Wolbromiu, Limanowej, Nowym Sączu, Chełmie i Dobczycach.

Tematem moich prac są głównie anioły. Nie są one eteryczne, czy zwiewne – a wręcz odwrotnie. Są dotykalne, noszą w sobie spory ciężar codzienności z jakiej powstały. Każdy anioł ma swoją opowieść, spory ładunek emocji, przypomina o tym co ważne. Są bliskie człowiekowi i jego niedoskonałości. Trudno byłoby im się unieść w górę, choć jak na anioły przystało, każdy z nich ma skrzydła, tkwią mocno na ziemi uczestnicząc w naszych codziennych sprawach. Przypominają o upływającym czasie podpowiadają klucze do ludzkich serc, mają piecze nad ptakami czy w końcu ludźmi. W pewnym stopniu nawiązuję do archetypu anioła stróża. Powstają te anioły z tego co straciło już swoją pierwotną przydatność, ale właśnie dzięki nim nie odeszło w zapomnienie. Noszą więc moje anioły ciężar wspomnień drzemiący w starych koronkach, starych okiennych ramach, guzikach itp. Jest to bardzo osobisty świat nasycony osobistą nutą poezji, ciepła. Często też można zauważyć inspirację poezją ulubionych poetów – mówi Zofia Gołębiowska-Tabaszewska.

Organizatorami wystawy są: Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Towarzystwo Miłośników Wiśnicza.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2024