Synoptycy ostrzegają: Nadciąga ochłodzenie

-

Po wielu dniach z ciepłym, jak na tę porę roku, środowiskiem termicznym w Polsce, spodziewajmy się wyraźnego ochłodzenia. Już w środę nad Polskę nasuwa się wyż z centrum nad Szwecją, a z północnego wschodu zaczyna napływać powietrze pochodzenia arktycznego. Synoptycy prognozują wystąpienie przymrozków. Napływ mroźnej masy powietrza spowoduje pierwszy tej jesieni dłuższy okres z warunkami termicznymi istotnie obciążającymi układ termoregulacji człowieka.

W kolejnych dniach silne obciążenie zimnem występować będzie głównie rano i wieczorem, na przeważającym obszarze kraju. Przy silnym i porywistym wietrze może utrzymywać się również lokalnie w ciągu dnia.

Prognozowane ochłodzenie stanowić będzie silny bodziec dla organizmu człowieka, zwłaszcza że zmiana warunków termicznych będzie znaczna i nastąpi w krótkim odstępie czasu. Dodatkowo silny i porywisty wiatr wzmagał będzie utratę ciepła, co sprawi, że temperatura odczuwalna odbierana będzie jako ujemna nawet w ciągu dnia.

Z takim scenariuszem pogodowym mieszkańcy Polski spotykają się pierwszy raz od kilku miesięcy, co będzie wymagało fizjologicznej adaptacji, polegającej m.in. na uruchomieniu procesów wewnętrznej termoregulacji, angażujących dodatkową energię i znacząco obciążających organizm. Typową reakcją skóry przy pobycie na zewnątrz, w warunkach silnego obciążenia organizmu zimnem, jest w odczucie szczypania. W przypadku wydłużonego pobytu w terenie otwartym mogą pojawić się także dreszcze (w ten sposób mięśnie wytwarzają dodatkowe ciepło potrzebne do ogrzania organizmu).

Z uwagi na zbliżające się ochłodzenie warto z wyprzedzeniem przygotować odpowiednią odzież o większej termoizolacyjności. Rano i wieczorem rekomenduje się stosowanie czapki i rękawiczek. Należy rozważyć zmianę obuwia (grubsza podeszwa). Warto zaopatrzyć się w kosmetyki ochronne do skóry. Należy również liczyć się z pogorszeniem się stanu aerosanitarnego, w tym zwiększenia się stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu pochodzenia grzewczego.

Rekomenduje się ograniczanie pobytu na terenie otwartym, zwłaszcza w nocy i godzinach porannych. Planując wydłużony pobyt na zewnątrz, warto zwiększyć aktywność fizyczną, aby podnieść temperaturę wewnętrzną organizmu.

źródłoIMGW-PIB

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2022