Bochnia. TAK dla in vitro. „Czas najwyższy zrzucić średniowieczne szaty”

-

Zgodnie z zapowiedziami z zeszłego tygodnia działacze Platformy Obywatelskiej rozpoczęli zbieranie w terenie podpisów pod projektem ustawy ws. refundacji metody in vitro. – Niepłodność to postępująca choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że w Polsce może dotyczyć około 3 milionów osób – zwróciła uwagę Magda Łacny podczas spotkania z dziennikarzami na rynku w Bochni.

– Projekt ustawy pod którym zbieramy podpisy, przewiduje przywrócenie refundacji leczenia niepłodności, w tym zapłodnienia pozaustrojowego prowadzonego w ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji, tak jak było do 2015 roku. Aby projekt znalazł się w Sejmie musimy zebrać minimum 100 tysięcy podpisów – wyjaśniła Magda Łacny.

„Czas zrzucić średniowieczne szaty”

Podczas spotkania z dziennikarzami Krzysztof Nowak (szef powiatowych struktur PO) przypomniał, że działanie funkcjonującego już programu refundacji in vitro wstrzymał w 2016 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości. I wyliczał: – Za ostatnie 12 miesięcy urodziło się w Polsce 310 tys. dzieci, a jeszcze w roku 2017 było to 400 tysięcy. Po czym dodał:

– Pan prezes Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, usprawiedliwiał tak małą liczbę urodzeń faktem, że kobiety „dają w szyję”. Nie, panie prezesie Kaczyński – to pana nieudolność, nieudolność rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz to, że przywdzialiście szaty średniowieczne spowodowało, że Polacy utracili wiarę w państwo polskie. Czas najwyższy – i tu apeluję do rządu Prawa i Sprawiedliwości, do posłów, do parlamentarzystów – aby zrzucili szaty średniowieczne i żeby przywrócili Polakom nadzieję, żeby dali im szansę na posiadanie potomstwa – powiedział Krzysztof Nowak.

– Przypomnę jeszcze, że od 1 lipca 2013 do końca roku 2016, kiedy funkcjonował ten program, to dzięki metodzie in vitro urodziło się 22 tys. 161 dzieci. Tymczasem program, który realizowało Prawo i Sprawiedliwość, którym zastąpiło program in vitro, to zaledwie 209 dzieci – dorzucił lider PO na Bocheńszczyźnie. – Apelujemy do mieszkańców powiatu bocheńskiego o wsparcie naszej akcji i złożenie podpisu pod projektem ustawy.

Jak można poprzeć projekt?

Bocheńska PO uruchomiła w ramach swojej strony internetowej www.potrzebyobywateli.pl specjalną zakładkę poświęconą akcji TAK DLA IN VITRO. Można z niej pobrać i wydrukować kartę na podpisy poparcia oraz zapoznać się z projektem ustawy. Działacze deklarują, że zgłoszą się po wypełnioną kartę z podpisami (dane kontraktowe na stronie).

Oprócz tego w najbliższym czasie ma być również prowadzona akcja zbierania podpisów w centrum Bochni.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

październik, 2023