R e k l a m a

OSP Bieńkowice przyjęła imię rotm. Witolda Pileckiego – ZDJĘCIA

-

Jednostka Ochotniczej Staży Pożarnej w Bieńkowicach (gmina Drwinia w powiecie bocheńskim) przyjęła imię Rotmistrza Witolda Pileckiego – zaliczanego do najodważniejszych ludzi okresu II Wojny Światowej – Człowieka Honoru, Patrioty oddanego służbie na rzecz Ojczyzny.

Na odsłoniętej tablicy pamiątkowej umieszczono tekst o następującej treści:

„Żołnierz niezłomny, ułan Rzeczpospolitej, który zawierzył swoje życie Bogu i Ojczyźnie. Należał do pokolenia urodzonego pod zaborami, którego misją było odzyskanie przez Polskę niepodległości. A gdy się to dokonało – praca dla wolnej Ojczyzny, pokolenia wychowanego na ciągle żywych tradycjach powstań narodowych i ukształtowanego przez wartości – Bóg – Honor – Ojczyzna.

Uczestnik wojny 1920 r. i kampanii wrześniowej 1939 r. Żołnierz ZWZ – AK, ochotnik do Auschwitz, powstaniec warszawski, zamordowany z wyroku sądu Polski Ludowej strzałem w tył głowy. Uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II Wojny Światowej…”.


Uroczystość przygotowali druhowie OSP Bieńkowice, którzy zaprosili do udziału szerokie grono przyjaciół – strażaków z terenu gminy Drwinia i gminy Bochnia, wraz z pocztami sztandarowymi.

Wśród gości specjalnych byli: Przedstawiciel dowództwa Batalionu Dowodzenia im. gen broni Józefa Kuropieski – kpt. Stanisław Jaskra, wraz z żołnierzami, którzy zaprezentowali w czasie uroczystości wojskowy sprzęt, który jest na wyposażeniu „czerwonych i niebieskich beretów”, a który wzbudzał duże zainteresowanie, nie tylko młodzieży.

Uroczystości symbolicznego odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali: Bronisław Pradel – współzałożyciel jednostki OSP w Bieńkowicach, Henryk Rakoczy – naczelnik jednostki w latach 1974 – 2006, Ireneusz Madej – obecny prezes, Gabriela Fiołek – członek Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Bieńkowicach.

Po uroczystości można było odwiedzić stoiska komandosów i saperów, na których  nie zabrakło karabinów snajperskich, czy też spadochronów jakimi posługują się dzisiaj skoczkowie. Cała gama sprzętu elektronicznego do poszukiwania niewybuchów i min, ściągnęła poszukiwaczy skarbów.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia