R e k l a m a

Barbórka w Kopalni Soli Bochnia – ZDJĘCIA

-

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią w podziemiach Kopalni odbyły się dziś (czwartek, 8 grudnia) tradycyjne Uroczystości Barbórkowe. Rozpoczęła je uroczysta mszy odprawiona w kopalnianej Kaplicy Świętej Kingi, a po nabożeństwie górnicy wraz z zaproszonymi gośćmi (byli wśród nich m.in. parlamentarzyści, samorządowcy oraz wojewoda małopolski) udali się na Uroczystą Akademię do komory Ważyn.

W trakcie akademii wręczono odznaczenia i szpady górnicze oraz nominacje na stopnie górnicze. Odczytano też okolicznościowe adresy, które przesłali m.in. prezydent RP oraz premier.

Elementem nieodłącznie związanym z obchodami Barbórki jest Karczma Górnicza. Tradycyjnie rozpoczął ją pochód lisów, czyli ceremoniał przyjęcia do stanu górniczego górników, którzy pracę w kopalni rozpoczęli w okresie pomiędzy ostatnią a obecną Barbórką.

W Uroczystościach Barbórkowych udział wzięła Orkiestra Dęta Kopalni Soli Bochnia, która już w najbliższą niedzielę 10 grudnia 2022 r. o godz. 18:00 do Hali Sportowej Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni im. Stanisława Staszica da specjalny barbórkowy koncert (wstęp wolny). W jego trakcie z gościnnym występem zaprezentują się również Dzieci z Przedszkola „Górniczy Kącik”.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc