W Brzesku koncertowała Orkiestra Baczków & Sinfonia Carpathia z okazji 104 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – ZDJĘCIA

-

Mieszkańcy Brzeska i okolic zebrani w hali Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku obejrzeli występ Orkiestry Baczków – finalistów ubiegłorocznej edycji popularnego programu „Mam talent!”, którym na scenie towarzyszyła orkiestra smyczkowa – Sinfonia Carpathia z Nowego Sącza. Nie zabrakło również lokalnego akcentu – pokaz tańców narodowych zaprezentował zespół regionalny Krakowiacy Ziemi Brzeskiej.

We wtorek 27 grudnia orkiestry z Baczkowa i Nowego Sącza zagrały koncert z okazji 104 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Repertuar zawierał utwory patriotyczne, wojskowe, ale nie zabrakło również miejsca na polskie kolędy i pastorałki. Zgromadzona publika bardzo ciepło przyjęła przygotowany program, dając się również poderwać do wspólnego śpiewania. Na scenie wraz z artystami zaprezentowali się soliści: Aleksandra Gawłowicz, Zuzanna Kożuch, Wiktoria Kasprzyk, , Monika Wojciechowska, Joanna Zwierniak, Tomasz Jarosz, Łukasz Buksa OFM oraz brzeszczanka – Gabriela Stolińska.

„Nasza organizacja przywiązuje dużą wagę do podejmowania inicjatyw o charakterze patriotycznym. We wrześniu 2022 zorganizowaliśmy recital Chopinowski w hołdzie ofiar i walczących podczas II Wojny Światowej w którym wystąpił duet Hubert Zapiór & Tony Yike Yang – najmłodszy laureat Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Po raz drugi odbył się również Bieg Pamięci Ofiar Bombardowania Węzła Kolejowego w Brzesku- Słotwinie, który chcemy kontynuować w kolejnych latach. W listopadzie oficjalnie otwarliśmy największy mural o charakterze patriotycznym w Małopolsce, znajdujący się w pobliżu Kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku- Słotwinie.

Skąd pomysł na upamiętnienie Powstania Wielkopolskiego? Dotychczas nieco marginalizowano jego znaczenie, a przecież był jednym z nielicznych zwycięskich zrywów w historii Polski. Pamiętamy i obchodzimy rocznicę wielu tragicznych w skutkach zdarzeń, momentów na kartach polskiej historii, dlaczego mamy nie dostrzegać tych zwycięskich? Szczególnie, gdy rocznica zbiega się z radosnym okresem Świąt Bożego Narodzenia.” – mówił Prezes Stowarzyszenia Be Active Seweryn Kozub.

27 grudnia jest świętem państwowym, ustanowionym w rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w 1918 roku. W ubiegłym roku 23 listopada Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiając Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Organizatorem wydarzenia było brzeskie Stowarzyszenie „Be Active”. Koncertowi towarzyszyła także zbiórka charytatywna na rzecz rehabilitacji  Marcina Sumary, który walczy o powrót do pełnej sprawności po udarze, a w konsekwencji porażeniu czterokończynowym.

Wydarzenie sfinansowano ze środków Fundacji PZU oraz przy wsparciu partnerów – Powiatu brzeskiego, Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku, firmy PROSTER. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Honorowy Patronat nad wydarzeniem sprawowali: Marta Malec-Lech – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Starosta brzeski – Andrzej Potępa. 

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

styczeń, 2023