R e k l a m a

Księża: „To atak na nasze uczucia religijne”. Sprawę figurki Jezusa na huśtawce w Brzesku bada policja

-

Policja w Brzesku pod nadzorem miejscowej prokuratury bada sprawę wyjęcia figurki Jezusa z bożonarodzeniowej szopki na rynku i umieszczenia jej na huśtawce w pobliskim parku. Czyn wstępnie zakwalifikowano jako obrazę uczuć religijnych.

Do incydentu doszło w nocy z piątku na sobotę. Sprawa odbija się szerokim echem w całej Polsce. Badający sprawę policjanci mają dostęp do zapisu monitoringu, za obrazę uczuć religijnych grozi sprawcy lub sprawcom teoretycznie do dwóch lat więzienia.

>

Burmistrz Brzeska Tomasz Latocha w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” zwrócił uwagę, że „gdyby policja przyjęła inną kwalifikację, to pewnie z uwagi na małą wartość figurki, musieliby szybko umorzyć postępowanie”. – Tymczasem ten czyn powinien podlegać potępieniu. Nie ma zgody na profanację miejsc powszechnie uważanych za miejsca kultu religijnego – podkreślił.

W niedzielę na mszach w kościele Św. Jakuba w Brzesku, w ramach ogłoszeń duszpasterskich odczytywano krótkie oświadczenie o następującej treści:

„W nocy, 6 stycznia, po raz kolejny dokonano profanacji szopki na brzeskim Rynku. Utrącono Dzieciątku Jezus rączki i wyniesiono je do parku Jordana. Większość z nas może się tym oburzać, ale w tej sytuacji niewiele przynosi oburzenie, musimy bardzo zdecydowanie reagować na tego typu zachowania. Przecież tej profanacji nie dopuścili się ludzie z zewnątrz, a nie daj Boże, jeśli są wśród nich nasi synowie czy córki.

Tego rodzaju profanacja to nie tylko wyraz głupoty, wandalizmu czy bandytyzmu niektórych ludzi, ale to przede wszystkim atak na nasze uczucia religijne. Jako dorośli, bądźmy wrażliwi i reagujmy na wszystkie przejawy tego typu wandalizmu, do których zachęcają niektórzy, jak choćby zachęta by „opiłowywać katolików”. Tego typu zachowania, to skutek podsycania do nienawiści przeciwko temu co jest wartością, kulturą, tradycją i tym wszystkim co w naszym narodzie, od wieków, tak ściśle związane jest z chrześcijaństwem.”

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia