R e k l a m a

Kopalnia Sztuki Bochnia. W sobotę wernisaż wystawy malarstwa Marka Szczepanika

-

W najbliższą sobotę 21 stycznia w galerii Kopalnia Sztuki Bochnia odbędzie się wernisaż wystawy prac malarskich Marka Szczepanika, artysty rodzinnie związanego z Bochnią.

  • Tytuł wystawy: „Pod jednym niebem”
  • Miejsce: Kopalnia Sztuki Bochnia ul. Rynek 16
  • Wernisaż wystawy:21.01.2023 roku godzina 17.00
  • Czas trwania: 14 stycznia do 25 lutego 2023 roku.

Pochodzący z Nieszkowic Wielkich malarz kształtował  artystyczną wrażliwość obserwując przyrodę, stąd częste przedstawienia gór, drzew, łąk i pól. 

Pracownia malarza znajduje się w Bytomiu w starym familoku z widocznym z okna malowniczym ogrodem. Jest to miejsce z wyjątkowym klimatem, gdzie artysta znajduje natchnie, pachnie werniksem, farbami i terpentyną. Ciepło daje stary żelazny piec, z głośników płynie muzyka.

Artysta zawodowo był związany z kopalnią węgla, obecnie może więcej czasu poświęcić na swoje pasje: malarstwo i podróże motocyklowe. 

Sam mówi o swoim malarstwie: „Maluję to co spotykam, to co mnie otacza. Piękna wkoło nas jest sporo trzeba tylko czasem spojrzeć trochę bliżej albo trochę dalej.” Inspiracją często bywa miasto, które na obrazach artysty zmienia się w „tajemnicze miasta w deszczu”.

Marek Szczepanik maluje swoje obrazy delikatnymi, szybkimi pociągnięciami pędzla, a innym razem posługuje się grubym , silnym śladem pędzla lub szpachli,  uzyskując ciekawe struktury na powierzchni płótna. Tworzy w technikach: olejnej, akrylowej i pastelowej.

Obecnie mieszka w Bytomiu, a częste wizyty w Bochni powodują, że czuje się związany z tymi dwoma górniczymi miastami. 

Miłośnicy malarstwa mogli zobaczyć w Bibliotece w Bochni dwa obrazy Marka Szczepanika pokazujące ul. Białą, prezentowane na wystawie „Bochnia – miasto w oczach artystów” zorganizowanej z okazji 760-lecia lokacji miasta i poznać twórczość artysty dzięki artykułowi Agaty Kufta-Pletty „Kolor, to jest to” opublikowanemu w Kronice Bocheńskiej 9/2013.

Inne wystawy:

  • „Ona i maski” 2010 rok Galeria Kawiarnia Suplement Bytom 
  • „Pejzaż duszą malowany” 2012 Galeria na poziomie Bytom
  • „Między rzeczywistością a kolorem”, 17 czerwca 2014 roku w Sali klubu Biblioteki w Bochni
  • „Bytom oczami Marka Szczepanika” wystawa 2018 w Biurze Promocji Bytomia
  • „Bytom” listopad 2018 SqArt Gallery

Wystawa „Pod jednym niebem” będzie prezentacją prac malarskich ukazujących zarówno dziką przyrodę, jak i tajemnicze miasta a wszystko to w właściwą dla artysty senną tajemniczością.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia