R e k l a m a

Bochnia szykuje się na 770. urodziny. Nie będzie noworocznego spotkania w kopalni

-

W tym roku Bochnia obchodzi 770. rocznicę otrzymania aktu lokacyjnego (nadania praw miejskich). Z tej okazji władze miasta przygotowują szereg atrakcji, zrezygnowano natomiast z tradycyjnego spotkania noworocznego, czyli zamkniętej imprezy, której gospodarzem jest burmistrz Bochni.

Bochnia otrzymała prawa miejskie 27 lutego 1253 roku. Akt lokacyjny wydał książę Bolesław Wstydliwy. W tym roku obchodzone są więc 770. urodziny Bochni.

O zbliżających się obchodach rozmawiano podczas ostatniego posiedzenia komisji kultury Rady Miasta Bochnia. Radni nie poznali szczegółów atrakcji zaplanowanych z tej okazji, ale dowiedzieli się jakie są główne założenia programu.

W niedzielę 26 lutego wydarzeniem kulturalnym w Hali Widowiskowo-Sportowej oficjalnie rozpoczniemy obchody 770. rocznicy lokacji miasta. Wydarzenia kulturalne i to co będzie się działo w ciągu roku zostanie spięte logotypem mówiącym o tym, że miasto mamy tak pięknie stare – powiedział Tomasz Ryncarz, naczelnik wydziału promocji i rozwoju miasta.

Odpowiadając na pytania radnych Tomasz Ryncarz przyznał, że 26 lutego na scenie pojawią się artyści związani z Bochnią. Wykonawcą ma być m.in. działający od 1987 roku chór Pueri Cantores Sancti Nicolai.

To będą rzeczy, które nie powstają na tej zasadzie, że do systematycznie robionej przez lata działalności takiej pospolitej doklejamy logo i robimy „770 lat Bochni”, tylko to są wydarzenia, które będą dedykowane tej rocznicy. Nie mówimy więc o naciąganiu imprezami tych obchodów, tylko o pracy merytorycznej i wkładaniu serca, żeby faktycznie podkreślić to, że możemy pochwalić się tak piękną rocznicą – poinformował Tomasz Ryncarz mówiąc szerzej o całych obchodach.

Świętowanie ma trwać cały rok. Finał zaplanowano na 3 grudnia. Wtedy odbędzie się duża impreza masowa, która podobnie jak inauguracja będzie bezpłatna dla mieszkańców.

Co ciekawe, w tym roku nie będzie tradycyjnego spotkania noworocznego, które przez lata odbywało się w kopalni soli.

W tym roku nie będziemy organizować spotkania lokacyjnego w kopalni, jak to bywało. Środki finansowe, które były przeznaczane na ten cel chcemy spożytkować na wydarzenia ogólnomiejskie, ogólnodostępne dla mieszkańców. Zamiast świętować w mniejszym gronie chcemy podzielić się tą radością z mieszkańcami – wyjaśnił Tomasz Ryncarz.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia