Petycja ws. remontu drogi i budowy chodnika w Nieszkowicach Małych. Co z chodnikiem w Brzeźnicy?

-

Do bocheńskiego starostwa wpłynęła w tym tygodniu petycja od mieszkańców Nieszkowic Małych (gmina Bochnia), w którym wnioskują do starosty bocheńskiego o podjęcie działań mających na celu remont nawierzchni drogi powiatowej biegnącej przez miejscowość oraz wybudowanie chodnika dla pieszych.

Jak wyjaśniono w piśmie, chodzi o drogę powiatową 2021K, na odcinku od szkoły w Nieszkowicach Małych do miejscowości Stradomka.

„Corocznie zwiększa się ilość pojazdów poruszających się po jezdni, zwiększa się też ruch pieszych czy rowerzystów, którzy korzystają z drogi. Z roku na rok wzrasta również ilość nowych zabudowań w tej okolicy, a tym samym liczba osób poruszających się drogą powiatową do pracy czy też dzieci idących do szkoły. Samodzielne puszczenie dziecka tak ruchliwą drogą, nam rodzicom przysparza wiele stresów i nerwów, czy dziecko bezpiecznie dotarło do szkoły, ponieważ kierowcy korzystający z tej drogi nagminnie łamią przepisy prawa, czego my mieszkańcy, niestety jesteśmy świadkami” – zwracają uwagę autorzy petycji.

Dodają również: „Niejednokrotnie kierowcy w swoim pospiechu wyprzedzają pieszych nie zważając na nadjeżdżające samochody z przeciwka. Mimo iż funkcjonują ograniczenia prędkości, to w okresach największego nasilenia ruchu, bezpieczeństwo korzystania z tej drogi w żaden sposób nie poprawia się. Kolejnym aspektem jest brak pobocza, co jeszcze bardziej utrudnia pieszym poruszanie się po drodze i nade wszystko zagraża bezpieczeństwu użytkowników drogi.”

– Nasze społeczeństwo stoi na stanowisku, że w zaistniałej sytuacji remont nawierzchni drogi oraz budowa chodnika jest jedynym rozwiązaniem, które podniesie bezpieczeństwo użytkowników drogi – podkreślono w piśmie.

Co z chodnikiem przy drodze w Brzeźnicy?

Podobną petycję skierowali do starosty w 2019 roku mieszkańcy podbocheńskiej Brzeźnicy, wnosząc o wybudowanie chodnika na odcinku od cmentarza parafialnego po ulicę Krzyżaki (to około 2,5 km odcinek bez poboczy). Jak wskazano, droga ta jest wykorzystywana jako skrót pomiędzy Krakowem a Nowym Sączem i panuje tu wzmożony ruch pojazdów, których kierowcy często nie dostosowują prędkości do ograniczeń i warunków. Jednocześnie codziennie odbywa się na niej ruch pieszych oraz dzieci w wieku szkolnym uczęszczających do pobliskiej szkoły podstawowej, przedszkola oraz kościoła parafialnego.

W 2021 roku władze powiatu porozumiały się z gminą Bochnia w sprawie współfinansowania prac projektowych w Brzeźnicy. Wiosną 2022 roku rozpisano przetargi i wyłoniono wykonawców, którzy mają zaprojektować nie tylko przebudowę odcinka od skrzyżowania z ul. Krzyżaki (na granicy Bochni i Brzeźnicy) do cmentarza – tam rozpoczyna się ok 1 km odcinek chodnika biegnący przez centrum wsi – ale także dalej w kierunku wschodnim: od miejscowej szkoły w kierunku Poręby Spytkowskiej.

Projekty mają być gotowe do końca bieżącego roku.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

marzec, 2023