R e k l a m a

Biblioteka. Spotkanie z Sabiną Jakubowską, autorką książki „Akuszerki” – ZDJĘCIA

-

W czwartek w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni zorganizowano spotkanie z Sabiną Jakubowską, autorką książki „Akuszerki”. Wydarzenie poprowadziła Dorota Rzepka.

Powieść „Akuszerki” jeszcze przed swoją oficjalną premierą odbiła się szerokim echem nie tylko w mediach lokalnych, ale też na ogólnopolskich portalach literackich i recenzenckich i do dzisiaj cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Dla naszego regionu to szczególna publikacja – jest ona bowiem inspirowana prawdziwymi miejscami i osobami związanymi przede wszystkim z Jadownikami, pojawia się jednak także Bochnia, Brzesko, Okocim, Szczepanów oraz inne pobliskie miejscowości.

„Akuszerki” to inspirowana autentycznymi zapiskami prababki autorki, monumentalna i porywająca opowieść o kobiecie, która obcowała z życiem i śmiercią, kochała, nienawidziła i niosła pomoc o każdej porze dnia i nocy, także podczas wojennej zawieruchy. Sabina Jakubowska od lat jako doula towarzyszy kobietom przy porodach. Z wykształcenia jest archeologiem. Fascynuje ją historia lokalna, której poświęciła też doktorat. Jej debiutancka powieść dla młodzieży „Dom na Wschodniej” wydana w 2015 roku, otrzymała Nagrodę Główną w konkursie Promotorzy Debiutów Tygodnika Powszechnego i Instytutu Książki. „Akuszerki” są jej pierwszą powieścią dla dorosłych czytelników.

Akcja „Akuszerek” rozpoczyna się zimą 1885 roku. Młodziutka Franciszka rodzi swoje pierwsze dziecko. W porodzie towarzyszy jej przybrana matka, znana w okolicy akuszerka. W tym samym czasie w pobliskim dworze również rodzi się dziecko. Franciszka zostaje zatrudniona jako jego mamka. Splot okoliczności sprawia, że zaczyna pomagać okolicznym kobietom w przyjściu na świat ich dzieci, a dzięki nieoczekiwanemu wsparciu zaczyna naukę w krakowskiej szkole położnych. Wraca z Krakowa do rodzinnej wsi bogatsza w wiedzę o rodzeniu, która boleśnie zderza się z wiejską rzeczywistością, biedną i zabobonną. Wciąga ją wir namiętności i wielkiej historii.

Po spotkaniu można było zakupić promowaną książkę i otrzymać autograf autorki.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia